Iako još imaju goste i mnogi od njih su planirali raditi do listopada, neki kampovi bi se zbog postroženih mjera na glavnim tržištima mogli ranije zatvoriti, kažu u Kamping udruženju Hrvatske (KUH). U segmentu je do pred kraj kolovoza ostvareno 7,7 milijuna noćenja ili oko 51 posto lanjskog rezultata.
“S obzirom na sve okolnosti, kamping sezona do sada je bolja od početnih predviđanja, i to je postignuto unatoč tome što je tek nekolicina kampova bila otvorena od početka godine, a većina između 15. svibnja i 15 lipnja kada je sezona postupno krenula kako su se otvarale granice.
Ovakav razvoj događaja nas stvarno žalosti, jer su najave za kampove za rujan bile zadovoljavajuće. Prije ovih novih restrikcija i porasta oboljelih imali smo određenu dozu optimizma za nastavak sezone. Neki su planirali raditi i do kraja listopada, no sada, nažalost, očekujemo da će velik broj objekata zbog novih ograničenja s glavnih tržišta uskoro revidirati i skratiti planirano razdoblje rad”, kaže direktor KUH-a Adriano Palman.
U kampovima je trenutno najviše Nijemaca, Poljaka i Čeha, a kako će biti u rujnu nemoguće je prognozirati. Najviše noćenja i ove godine je bilo u kampovima u Istarskoj, Primorsko-goranskoj i Zadarskoj županiji, u kojima je ostvareno i 82 posto ukupnih noćenja.
‘Svježe’ brojke
Palman ističe rezultate kampova u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, koji su, iako najudaljeniji od glavnih tržišta, ove godine ostvarili 53 posto lanjskih noćenja, čime su iznad nacionalnog prosjeka od 51 posto.
Usto, ove godine je pojačana potražnja za manjim kampovima u domaćinstvima i na OPG-ovima, u kojima je ostvareno 90 posto lanjskih noćenja, iako oni u ukupnim kamp noćenjima imaju tek četiri posto. Prva tri tržišta s kojih je u kampovima ostvareno najviše noćenja su i dalje Njemačka, Slovenija i Austrija, čiji su kampisti ostvarili 71 posto svih noćenja.
Nizozemska, koja je inače bila četvrta po broju noćenja u kampovima, ove je godine pala na šesto mjesto, a Italija s petog na sedmo. Upražnjena mjesta zauzele su Poljska i Češka, iz kojih su ostvareni pozitivni trendovi u kampovima, a uz Sloveniju i najmanji pad.
Očekuju državne mjere
Palman upozorava da ostvareni fizički promet u kampovima ne prati i postotno ostvarenje prihoda, koji su zasigurno manji, uz veće troškove. U kampovima stoga očekuju mjere pomoći kako bi se izbjegla restrukturiranja i zadržali djelatnici.
Odlazak turista s važnih emitivnih tržišta i ograničavanje putovanja utjecat će i na buduću strategiju Hrvatske turističke zajednice koja će se po svemu sudeći posvetiti domaćim gostima. HTZ je u ponedjeljak objavio podatke o prometu u kolovozu, kad je u Hrvatsku došlo 2,6 milijuna turista, koji su ostvarili 20,7 milijuna noćenja, što je 64% lanjskog rezultata u istom razdoblju.
“Ako situacija dopusti, za jesen planiramo pokretanje kampanje ‘Tjedan odmora vrijedan’ za domaće turiste i poticanje njihove potrošnje u posezoni korištenjem turističkih usluga u zemlji po nižim cijenama”, najavio je Kristjan Staničić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu