Ronilački turizam srezan na pola, centri oslobođeni plaćanja koncesije

Autor: Suzana Varošanec , 19. srpanj 2020. u 22:00
Tijekom posljednjih 20 godina, certificira se više od 900.000 novih ronilaca godišnje/MATIJA HABLJAK/PIXSELL

Tijekom posljednjih 20 godina svake godine certificiraju više od 900.000 novih ronilaca.

Ronilački centri su odlukom Ministarstva kulture zbog korona krize lišeni obveze plaćanja koncesije za podvodna kulturna dobra u 2020.

Time su uvaženi apeli Zajednice ronilačkog turizma HGK čiji predsjednik Vedran Dorušić navodi očekivani pad od najmanje 50% te da su centri na jugu najpogođeniji jer ovise o aviogostima kojih je malo.

Međutim, kriza je po njemu prilika za pojednostavljenja u korist boljeg poslovanja, pa je to ‘formula’ kako da RH izbije u vrh ronilačkog turizma u Europi.

Za 6,3% ispitanika, prema istraživanju Tomas Instituta za turizam, ronjenje je motiv za dolazak u RH, a može li ih biti više ovisi o nekoliko poteza.

Dorušić predlaže uvođenje ‘No Take zona’ u kojima se zbog zaštite ekosustava i kulturnih dobara zabranjuje eksploatacija podmorja, što bi privuklo goste koji idu u Italiju, Francusku i destinacije koje to imaju.

Uz olakšavanje postupka pri potapanju starih brodova te otvaranje povijesnih zabranjenih zona koje su potrošači proračunskog novca, važnim smatra i ukidanje roniocima besmislenih stručnih ispita koji poskupljuju rad i onemogućavaju zapošljavanje stranih studenata, nužnima zbog znanja jezika i sezonalnosti posla.

Prema podacima jedne od vodećih svjetskih organizacija u ronjenju Padi, tijekom posljednjih 20 godina svake godine certificiraju više od 900.000 novih ronilaca.

Komentirajte prvi

New Report

Close