O uspješnosti kliničkih ispitivanja cjepiva protiv COVID-19 ovisi hoće li farmaceutska industrija uspjeti nabaviti dovoljan broj bočica u koje se cjepivo pakira, upozorava farmaceutska industrija.
Predstavnici farmaceutske branše, poput šefa kompanije AstraZeneca Pascala Soriota i Thomasa Cuenija, generalnog direktora globalne farmaceutske lobističke organizacije IFPMA još su krajem svibnja upozorili da je nabava dovoljnog broja bočica za nekoliko milijardi doza cjepiva protiv koronavirusa veliki problem.
Proizvodnja što prije
S obzirom da je broj zaraženih u svijetu u petak dosegao 7,52 milijuna, kompanije poput Pfizera, AstraZenece i alijanse za cijepljenje GAVI smatraju da bi s masovnom proizvodnjom cjepiva trebalo početi čim prije, čak i ako učinkovitost nije do kraja potvrđena.
Međutim, najveći svjetski proizvođač specijalnog stakla od kojeg se izrađuju bočice za cjepiva, njemački Schott, ne dijeli takvo mišljenje. Kako piše Reuters, Schott je odbacio zahtjeve velikih farmaceutskih kompanija da za njih rezervira dio kapaciteta jer se ne želi obvezati nikome za kojeg nije jasno da ima učinkovito cjepivo.
“Moramo imati otvorena vrata za davanje kapaciteta onome tko će na kraju zaista biti uspješan”, izjavio je izvršni direktor Frank Heinricht. On tvrdi da je kompanija odbila zahtjeve za proizvodnju između 800 milijuna i milijardu bočica koje bi sadržavale između 5 i 10 doza cjepiva.
Schott je najveći svjetski dobavljač borosilikatnog stakla za medicinske svrhe i uvjeren je da svi proizvođači bočica mogu zadovoljiti potražnju. Međutim, Heinricht priznaje da je Schottov oprezni stav možda doprinio percepciji farmaceutske industrije da će nastupiti nestašica bočica.
Inače, prosječna cijena jedne bočice niža je od 10 eurocenti. Nešto drugačiji pristup ima Schottov francuski konkurent, SGD Pharma.
Francuzi ne špekuliraju
Ta je kompanija objavila da će učiniti sve kako bi se izbjegla nestašica jer je to, između ostaloga, i njezina javnozdravstvena dužnost. “Vjerujemo našim klijentima s kojima imamo dugogodišnju suradnju i ne trebamo špekulirati. Kada bi to učinili, stavili bi reputaciju i misiju SGD-a na kocku”, tvrdi izvršni direktor Christophe Nicoli.
Čelnik francuske kompanije smatra kako nema razloga za zabrinutost oko nestašice bočica jer SGD procjenjuje da će potražnja zbog cjepiva protiv koronavirusa povećati uobičajeni godišnji volumen za svega 3 posto. Osim Schotta i SGD-a, bočice još proizvode i njemački Gerresheimer i talijanski Stevanato.
Borosilkatne staklene cjevčice uz Schott proizvode i Nippon Electric Glass, Nipro i Corning. Potonja je tvrtka prošlog tjedna dobila 204 milijuna dolara od američke vlade kako bi povećala proizvodnju bočica za cjepivo protiv koronavirusa.
Samo dan ranije Washington je dodijelio za istu svrhu 143 milijuna dolara tvrtki SiO2 Material Sciences. Frank Heinricht ističe kako se i prije pandemije godišnje u svijetu proizvodilo 15 do 20 milijardi bočica. Da bi se imunizacija od koronavirusa postigla na globalnoj razini, bit će potrebno oko milijardu bočica, procjenjuju u Schottu.
“U vrijeme kada će cjepivo biti blizu odobrenja mi i naši konkurenti bit ćemo spremni”, ističe prvi čovjek njemačke tvrtke.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu