Nafta najskuplja u posljednja tri mjeseca

Autor: Poslovni dnevnik , 09. lipanj 2020. u 15:22
Unatoč poskupljenju, barel je i dalje trećinu jeftiniji nego krajem 2019./Reuters

Skok cijena ponajviše je zasluga dogovora OPEC+ o produženju smanjenja proizvodnje za 9,7 milijuna barela dnevno do kraja srpnja.

Cijene nafte na svjetskim tržištima porasle su i prošloga tjedna, šestoga zaredom, jer su OPEC i njegovi partneri ostali pri odluci o smanjenju proizvodnje, dok bi potražnja za naftom trebala porasti jer se najveća svjetska gospodarstva postupno oporavljaju od koronakrize.

Udvostručene cijene
Na londonskom je tržištu cijena barela prošloga tjedna porasla 19,2 posto, na 42,30 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 10,7 posto, na 39,55 dolara. Skok cijena na najviše razine u tri mjeseca zahvaljuje se dogovoru Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njezinih partnera na čelu s Rusijom u subotu o produljenju odluke o smanjenju proizvodnje za 9,7 milijuna barela dnevno do kraja srpnja.

U posljednja dva mjeseca cijene su se nafte udvostručile upravo zahvaljujući tom dogovoru o smanjenju gotovo 10 posto globalne proizvodnje, koji je stupio na snagu u svibnju, a sada je produljen do kraja srpnja. Prema ranijem dogovoru, ti rezovi proizvodnje trebali su se smanjiti na 7,7 milijuna barela dnevno u razdoblju od srpnja do prosinca.

U posljednjih šest tjedana cijene su nafte snažno porasle i zbog toga što mnoge zemlje u svijetu ublažavaju restriktivne mjere uvedene radi suzbijanja širenja koronavirusa, pa se gospodarska aktivnost postupno pokreće, a potražnja za naftom jača.

U petak su podršku cijenama pružili i neočekivano dobri podaci s američkog tržišta rada koji su pokazali porast za 2,5 milijuna, pri čemu je stopa nezaposlenosti pala sa 14,7 na 13,3 posto. Podaci su podržali nadu ulagača da će se najveće svjetsko gospodarstvo i najveći potrošač nafte u svijetu brzo oporaviti od koronakrize.

Snažan signal
“Ovo je snažan signal da je utjecaj koronavirusa na gospodarstvo privremen i da se situacija poboljšava”, kazao je Michael Arone, strateg u tvrtki State Street Global Advisors. No, cijene nafte i dalje su za trećinu niže nego krajem 2019. godine.

Ipak, očekuje se njihov daljnji rast, s obzirom na smanjenje proizvodnje, na što, među ostalim, ukazuje višemjesečni pad broja aktivnih bušotinskih postrojenja u SAD-u. U petak je kompanija Baker Hughes objavila da je prošloga tjedna broj tih postrojenja pao 12. tjedan zaredom, i to za njih 17, na samo 284, najnižu razinu od 1940. godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close