Raniji sastanak OPEC+ skupine otvara put daljnjem usponu nafte do 40 dolara

Autor: Poslovni dnevnik , 01. lipanj 2020. u 22:00
Barelom se prošloga tjedna trgovalo nadomak 38 dolara /REUTERS

Umjesto 9. i 10. lipnja, sastanak će se održati 4. lipnja, a činjenicu da cijene nisu reagirale analitičari tumače optimizmom u vezi ishoda.

Cijene nafte na svjetskim tržištima porasle su i prošloga tjedna, petoga zaredom, jer bi novi sastanak OPEC+ skupine trebao donijeti daljnje smanjenje proizvodnje, dok bi potražnja za naftom trebala porasti jer mnoge zemlje u svijetu pokreću gospodarske aktivnosti, s obzirom na usporavanje širenja koronavirusa.

Na londonskom je tržištu cijena barela s isporukom u kolovozu prošloga tjedna porasla 7,7 posto, na 37,84 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 6,7 posto, na 35,49 dolara.

Jača potražnja

U posljednjih pet tjedana cijene su nafte znatno porasle jer mnoge zemlje ublažavaju restriktivne mjere uvedene radi suzbijanja širenja koronavirusa, pa se gospodarska aktivnost pokreće, a potražnja za naftom jača.

6,7

posto poskupio je prošloga tjedna barel nafte na američkom tržištu, na 35,49 dolara

Nakon oštrog pada u ožujku i travnju, zbog paralize gospodarskih aktivnosti uslijed koronakrize, u svibnju je cijena barela na američkom tržištu skočila 88 posto, što je njezin rekordni mjesečni skok, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 40 posto, najviše od ožujka 1999. godine. Međutim, potražnja za gorivom još je slaba, unatoč ukidanju ograničenja putovanja koja su uvedena u mnogim zemljama kako bi se suzbila pandemija koronavirusa, kažu analitičari.

No, smanjuje se proizvodnja, na što, među ostalim, ukazuje višemjesečni pad broja aktivnih bušotinskih postrojenja u SAD-u. U petak je kompanija Baker Hughes objavila da je prošloga tjedna broj tih postrojenja pao 11. tjedan zaredom, i to za njih 17, na samo 301, najnižu razinu od 1940., od kada se prate ti podaci.

Od početka svibnja na snazi je i dogovor Organizacije zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i neovisnih proizvođača na čelu Rusijom o najvećem smanjenju proizvodnje u povijesti, za 9,7 milijuna barela dnevno. U drugom tjednu lipnja trebao bi biti održan redovni sastanak OPEC-a i njegovih saveznika. Saudijska Arabija i neke članice OPEC-a razmatraju produljenje sporazuma o smanjenju proizvodnje i na drugu polovinu godine, no još nisu dobile potporu Rusije.

“Vrlo veliki fokus je na OPEC+”, ističe za Reuters ekonomist OCBC-a Howie Lee. “Mogli bi vidjeti oprezni pad cijena sirove nafte s obzirom da cijene naftnih derivata još nisu toliko skočile. Međutim, ako OPEC+ usvoji tromjesečno produženje, postoji mogućnost da cijene dosegnu i 40 dolara za barel”, smatra Lee.

88

posto skočila je u svibnju cijena barela na američkom tržištu, što je rekordni mjesečni skok

Argument da je OPEC i Rusija blizu dogovoru o produženju dogovora o smanjenju proizvodnje trgovci vide u činjenici da je Alžir – trenutno predsjedavajući OPEC-om – predložio da se sastanak skupine OPEC+ održi 4. lipnja, a ne 9. i 10. lipnja kako je ranije predviđeno. Rusija se navodno nije protivila ranijem terminu sastanka.

“Činjenica da cijene sirove nafte nisu reagirale pretjerano na vijest o potencijalnom produženju smanjenja proizvodnje može se protumačiti kao znak da tržište optimistično gleda na ishod sastanka”, ocjenjuju u bilješci klijentima analitičari JBC Energyja, a prenosi CNBC.

Napetosti u fokusu

U fokusu ulagača bile su prošloga tjedna i napetosti između SAD-a i Kine, nakon što je kineski parlament u četvrtak usvojio zakon o nacionalnoj sigurnosti u Hong Kongu, kao odgovor na lanjske velike prosvjede u toj bivšoj britanskoj koloniji. Zbog toga će SAD početi postupak ukidanja trgovinskih izuzeća koja je uživao Hong Kong, kazao je u petak predsjednik SAD-a Donald Trump.

Hong Kong nije dovoljno autonoman da bi mogao opravdati poseban status koji se daje tom teritoriju otkako je vraćen Kini, rekao je Trump. Uz to, on i njegova vlada svako malo kritiziraju Kinu da nije dovoljno učinila na suzbijanju širenja virusa, a Kina poručuje da se neće sustezati od rasta napetosti.

9,7

milijuna barela dnevno iznosi smanjenje proizvodnje koje je na snazi od početka svibnja

Stoga se ulagači plaše da bi pogoršanje odnosa između SAD-a i Kine moglo dodatno narušiti globalne poslovne aktivnosti, koje su ionako pod pritiskom koronakrize.

“Mogućnost povećanja tenzija predstavlja rizik za trenutni uspon cijena nafte”, izjavio je Harry Tchilinguirian, direktor analize roba u francuskoj banci BNP Paribas. No, trgovci promatraju i razvoj situacije u SAD-u koji je zapljusnuo val nemira zbog policijske brutalnosti koja je dovela do smrti Georga Floyjda. U ponedjeljak je cijena Brent nafte oslabila 0,4 posto na 37,74 dolara dok se barelom WTI nafte trgovalo po 34,84 dolara, 1,8 posto nižoj cijeni.

Komentirajte prvi

New Report

Close