Sporni zakon o Hong Kongu prestrašio kineske bogataše

Autor: Tomislav Pili , 28. svibanj 2020. u 22:00
Hong Kong opet vrije/REUTERS

Nacrt zakona o nacionalnoj sigurnosti unio je nesigurnost oko poluautonomnog statusa Hong Konga te pravne zaštite investitora.

Donošenje kontroverznog zakona o nacionalnoj sigurnosti koji je u četvrtak Peking pustio u zakonodavnu proceduru, a služi kao povod za dodatno pogoršanje američko-kineskih odnosa, mogao bi značajno smanjiti priljev novca u Hong Kong.

Kako piše Reuters, bogati Kinezi ubuduće će vjerojatno zaobilaziti hongkonške banke s obzirom da će novi zakon omogućiti kineskim vlastima zapljenu imovine ako je stečena na sumnjiv način.

Bilijun dolara na računima

Valja naglasiti kako je u nekadašnjoj britanskoj koloniji pohranjena značajna imovina kineskih bogataša. Procjene tamošnjih bankara govore da na hongkonškim bankovnim računima leži preko bilijun dolara, a više od polovice tog iznosa došlo je iz kontinentalne Kine.

U globalnim okvirima, Hong Kong po iznosu imovine po stanovniku zauzima drugo mjesto, iza Švicarske, pokazuju podaci iz sredine prošle godine iz izvješća banke Credit Suisse. Po broju stanovnika koji posjeduju više od 50 milijuna zauzima 10. mjesto u svijetu. Grad se godinama natječe sa Singapurom za status najvažnijeg financijskog središta Azije.

Rezultat tog natjecanja jest i dolazak velikih međunarodnih banaka specijaliziranih za upravljanje imovinom bogatih klijenata. Tako u oba grada posluju velike azijske banke, ali i švicarske Credit Suisse, Julius Bär i UBS. Zakon o izručenju koji je prošle godine izazvao val nemira u Hong Kongu, pa su tamošnje valsti od njega na kraju odustale, zabrinuo je hongkonške bogataše koji su se pobojali da će Peking novu regulativu iskoristiti za “zamrzavanje” imovine.

Dio imovine iz Hong Konga čak je i povučen. No, aktualni zakon o nacionalnoj sigurnosti još je više unio nesigurnosti oko održavanja poluautonomnog statusa Hong Konga te posebice pravne zaštite investitora. Kineski parlament usvojio je u četvrtak gotovo jednoglasno spornu odredbu o nacionalnoj sigurnosti u Hong Kongu, donesenu u reakciji kineske strane na prošlogodišnje velike prosvjede i nasilje.

Zakon je usmjeren protiv secesije, subverzije, terorizma i stranog uplitanja, a trebao bi biti donesen prije rujna. Između ostaloga, omogućio bi da kineske tajne službe operiraju u Hong Kongu.

Slijedi li val istraga?

Kineske vlasti do sada su zbog korupcije procesuirale građane koji su se nastanili u Hong Kongu, ali nisu plijenile imovinu. “Nakon donošenja zakona, moglo bi biti više istraga”, kaže za Reuters jedan bankar koji upravlja imovinom od 200 milijardi dolara.

Nekolicina bankara ističe kako dio klijenata razmatra druga financijska središta za pohranu imovine, a najbolje kotiraju Singapur, London i švicarske banke. Jedan singapurski bankar otkriva da dobiva sve više upita kineskih bogataša o otvaranju računa izvan Hong Konga.

“Kineski bogataši podržavaju zakon s domoljubnog stajališta, ali ne i sa stajališta zaštite imovine”, kaže Reutersov sugovornik.

Američke kompanije protiv ukidanja povlaštene trgovine

Američka poslovna zajednica apelira na administraciju u Washingtonu da oprezno razmotri ukidanje povlaštenog statusa Hong Konga u trgovini sa SAD-om. Podsjetimo, državni tajnik Mike Pompeo u srijedu je naznačio mogućnost ukidanja povlaštenog statusa s obzirom da je kineski zakon o nacionalnoj sigurnosti doveo u pitanje autonomiju tog teritorija prema Pekingu. U tom slučaju trgovinski odnosi značajno će se pogoršati. Prema podacima američkog trgovinskog predstavnika, bilateralna trgovina iznosila je 2018. gotovo 67 milijardi dolara. Američki izvoz u Hong Kong vrijedio je 50,1 milijardu, a uvoz 16,8 milijardi dolara. Hong Kong je treće tržište po važnosti za američko vino, četvrto za govedinu te sedmo za poljoprivredne proizvode.

Komentirajte prvi

New Report

Close