Najbolji projekti na ovogodišnjem natječaju Pokreni nešto svoje,u organizaciji čakovečke ACT Grupe,namijenjene razvoju udruštvenog/impact poduzetništva su 3Dtech, ArboSmart Technologies, Cornuta, Green Tools Tech, Hortiriviera i Miroslav Latal (Microsect).
Osim financijske potpore od 74.000 kuna, ovih šest pobjednika će dobiti i savjetodavnu poslovnu podršku za razvoj svojih projekata tijekom sljedećih šest mjeseci. Kriterij pri odabiru bio je postojanje društvene, ili ekološke, inovacije kao i dugoročni pozitivni utjecaj projekta na lokalnu zajednicu i društvo.
Na natječaj je pristiglo 247 prijava iz cijele Hrvatske, 109 (44 posto) prijavile su žene, a najviše projekata bilo je u kategoriji softvera (16%), poljoprivrede i hrane (14%) te turizma (12%).
“Pokreni nešto svoje je natječaj sa srcem. Mikropoduzeća koja shvaćaju važnost dvostrukog povrata, odnosno uz prihode ostvaruju i povrat društvu ili okolišu, su okosnica promjene prema održivom sutra. Neprocjenjivo je što imamo partnera koji podržava i ulaže upravo u to bolje sutra za sve nas”, objašnjava Ana Brigović, voditeljica programa u ACT Grupi.
Kompanija Philip Morris već četiri godine kroz natječaj Pokreni nešto svoje podupire razvoj inovativnih i kreativnih ideja, osiguravajući polamilijuna kuna potpore.
“Danas, kada smo svi suočeni s krizom, važno je razmišljati upravo o budućnosti i stvaranju novih prilika koje će omogućiti uspješni razvoj i održivost kvalitetnih projekata”, poručuje Dijana Najjar iz Philip Morrisa.
IoT senzori za alergene
Fran Poštenjak, urbani šumar i magistar arbokulture, kojeg gradovi zovu u pomoć kada sa zelenilom nešto pođe po zlu osnivač je tvrtke ArboSmart Technologies. Uz njega u timu je i developer Dražen Mrvoš i tim svjetskih stručnjaka šumarstva, a vizija koja ih pokreće je rješavanje klimatskih promjena.
Tim ArboSmart Technologies vlastitim je ulaganjima izradio ArboSmart clud – Saas rješenje kojim se učinkovito upravlja infrastrukturom urbanog zelenila.
Namijenjeno je gradovima, jedinicama lokalne samouprave, turističkom sektoru te ostalim industrijama, kako bi na jednom mjestu evidentirali zelenu infrastrukturu, zadavali i upravljali radovima na zelenilu, postavili i pratili budžet troškova održavanja.
Njihov sustav je dostupan preko web preglednika, tvrtka posluje od prošle godine. Uz poticaje Pokreni nešto svoje planiraju softver prilagoditi na još dva jezika te razviti mobilnu verziju aplikacije. U budućnosti, daljnji put razvoja vide u širenju funkcionalnosti aplikacije, primjerice na upravljanje opasnostima od požara kao i mjerenje alergena IoT senzorima.
Priča Green Tools Tech počela je kada je Bruno Motik izradio rašlje, odnosno ‘broadfork’, alat koji rašlja tlo i time ne narušava mikroorganizme u tlu Kako kaže Motik, njegovo poslovanje nastalo je iz strasti prema održivom načinu života.
“Alate proizvodim i dizajniram za mala poljoprivredna gospodarstva i vrtove, koji funkcioniraju prema načelima regenerativne poljoprivrede. Alati rade tako da čuvaju ekosustav tla jer upravo mikroorganizmi, ali i druga bića podzemlja igraju ključnu ulogu u izgradnji plodnosti tla.
Green Tools Tech u ponudi ima tri alata, a uz ovu podršku dovršit će razvoj četvrtog, koji postoji u prototipu, ali ga potrebno je testirati, završiti razvoj te započeti proizvodnju.
Novi proizvod “Leafy greens harvester” uređaj je koji će se koristiti za brzo i lako branje zelenog lisnatog povrća. Uređaj štedi vrijeme, ubrzava rad, ali i smanjuje tjelesne napore jer omogućava rad u uspravnom položaju”, objašnjava Motik.
I na vanjskim tržištima
Uz njega tim čine poljoprivrednici, vlasnici malih regenerativnih farmi, trenutačno njih sedam. Kako kaže Motik, oni su mu najbolja pomoć kako za razvoj alata i razumijevanje potreba, kao i za samo testiranje i usavršavanje. Tvrtka posluje od 2019. godine i proizvodi su osim na domaćem dostupni i na talijanskom i njemačkom tržištu. U planu im je razvoj još dvije linije: smart alate te dodatke za poljoprivredne strojeve.
Riječka tvrtka Hortiriviera proizvodi ekološka sredstva za čišćenje i pranje rublja pod brendom Pero, a u asortimanu je osam proizvoda. Davor Ćilković kaže nam da je posao pokrenuo uz pomoć sestre, a u timu su i njegova supruga koja je uz prodaju odgovorna i za brend,te pravnica i radnici u proizvodnji. Ćilković je zaslužan za razvoj osam formula, koje su ekološki certificirane, izrađene 85 posto od lokalnih sastojaka, ne sadrže SLS, konzervansi ili umjetne mirise, a proizvodi su pakirani u ambalažu pogodnu za recikliranje.
“Uz Pokreni nešto svoje razvijajmo sredstva za čišćenje bez ambalaže, novu liniju proizvoda oslobođenu ambalaže, pod nazivom ‘Pero Zero’, u vidu doze topive u vodi. Doza koncentrata deterdženta nalazi se u vodotopivoj foliji koju kod kuće stavimo u vlastitu posudu ili dispenser te uz dodatak pola litre vode i mućkanje otapamo koncentrat do finalnog proizvod. Vizija budućnosti našeg tima je svijet gdje više ne koristimo jednokratnu plastiku, a ekološka sredstva za čišćenje prisutna su u svakom domu”, poručuje Ćilković.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu