Koliko je koronavirus snažno udario SAD – koji prema podacima od četvrtka broji 842.391 zaraženog i 47.579 umrlih – svjedoči i podatak da je najveće svjetsko gospodarstvo ostalo bez svih radnih mjesta stvorenih u oporavku od prethodne krize iz 2008. godine.
Naime, u posljednjih pet tjedana rekordnih 26 milijuna Amerikanaca zatražilo je pomoć za nezaposlene. Podaci koje je ministarstvo rada objavilo jučer dodatno su naglasili tmurnu sliku američkog tržišta rada. Zahtjevi za pomoć nezaposlenima povećali su se za još 4,4 milijuna, što je malo iznad očekivanja ekonomista.
Tračak nade
Medijan prognoza ekonomskih analitičara u anketi Reutersa govorio je da se u proteklih tjedan dana još 4,2 milijuna radnika obratilo „burzi rada“. Najpesimističniji među njima očekivali su još 5,5 milijuna nezaposlenih. No, koliko se ekonomska situacija pogoršala svjedoči i činjenica da je ovotjedna brojka – koja bi još donedavno proglašavana katastrofalnom – značajno manja od 5,24 milijuna novih nezaposlenih iz prethodnog tjedna.
„Američko gospodarstvo gubi radna mjesta brzinom i obujmom koji nikada prije nije zabilježen. Ovo se može usporediit s prirodnom katastrofom na nacionalnoj razini“, ističe za Reuters Scott Anderson, glavni ekonomist u Bank of the West iz San Francisca. Ukupni zbroj u zadnjih pet tjedana pokazuje da je bez posla ostalo 26,4 milijuna ljudi, odnosno 16 posto američke radne snage.
Podsjetimo, tijekom prethodnog oporavka tržišta rada koje je započelo u rujnu 2010. i rekordno dugo je trajao do naglog zaustavljanja u veljači ove godine, stvoreno je 22,4 milijuna radnih mjesta. Mali tračak nade daje činjenica da broj nezaposlenih pada već treći tjedan zaredom. Vrhunac je za sada zabilježen u tjednu koji je završio 28. ožujka kada je pomoć za nezaposlene zatražilo 6,86 milijuna Amerikanaca.
No, kada se gospodarstvo opet počne otvarati, zahtjevi za pomoć počet će snažnije opadati, ali se svi nezaposleni neće vratiti opet na staro radno mjesto, koje vjerojatno više ne posto, smatra Joseph Brusuelas, glavni ekonomist u tvrtki RSM. Veliki zagovornik ukidanja mjera izolacije i pokretanja gospodarstva predsjednik je Donald Trump, pa je u srijedu pozdravio odluku nekih saveznih država u kojima su guverneri uglavnom republikanci, o otvaranju dijela tvrtki. I to unatoč upozorenjima medicinskih stručnjaka da bi to moglo dovesti do skoka broja zaraženih.
Bojažljivi ostaju bez naknade
Guverner Georgije Brian Kemp naložio je da frizerski saloni, teretane i saloni za tetoviranje započnu s radom danas, a restorani s mjestima za sjedenje moći će otvoriti vrata gostima u ponedjeljak.
Toga će dana i Južna Karolina dopustiti rad trgovcima, dok su guverneri Teksasa i Tennesseeja poručili da će popustiti dio mjera u idućim tjednima. Valja naglasiti kako nijedna od navedenih država ne udovoljava smjernicama Bijele kuće da se mjere popuste ako se pad broja oboljelih bilježi dva tjedna. Stručnjaci za radno pravo upozoravaju kako time lokalne vlasti stvaraju veliki pritisak na zaposlene.
Naime, lokalni zakoni o radu u pravilu zabranjuju mogućnost traženja pomoći za nezaposlene ako se netko ne želi vratiti na posao bojeći se zaraze. U Georgiji je od sredine ožujka bez posla ostalo 860.000 ljudi, odnosno 17 posto radne snage.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu