Svi ugovori su bili potpisani i pripreme obavljene, ali se onda dogodio koronavirus i cijeli posao je stao, a svi dolasci kruzera koje je ugovorila naša agencija do 1. lipnja za kotorsku luku su otkazani”, rekao je Tripo Božinović iz crnogorske agencije Boka Waves, za Radio Slobodna Europa (RSE).
Samo je ta agencija za ovu sezonu ugovorila stotinjak uplovljavanja kruzera svjetskih kompanija kao što su Royal Caribbean, Viking i Azamara, koje su dovele kotorsku luku na poziciju nezaobilaznih jadranskih destinacija.
Ne zna se konačna šteta
Ali zbog prevencije širenja epidemije u crnogorske luke je od sredine ožujka zabranjeno uplovljavanje brodova, kao i u mnogim drugim lukama diljem svijeta, što je kruzing kompanije i njihove posrednike odvelo u gubitke.
Tako su tri američka operatera kruzera izgubila više od 42 milijarde dolara, odnosno 59% svoje tržišne vrijednosti.
U Luci Kotor procjenjuju da će samo zbog otkazanog početka kruzing sezone imati oko 20% manji prihod od planiranog.
“To će snažno utjecati na domaći turistički prihod, pitanje je samo kolika će ta šteta biti”, kaže profesor Ilija Moric s Fakulteta za turizam i hotelijerstvo u Kotoru.
“Prošle je godine Kotor posjetilo oko 650.000 putnika s kruzera, čija je prosječna potrošnja 40-50 eura, te se taj promet procjenjuje na ukupno 25-30 milijuna eura, a neke procjene idu i do 50 milijuna, računajući neizravni prihod,” kaže Moric, i dodaje da se svi koji su u lancu kruzing turizma moraju pripremiti na drastičan pad prometa i prihoda, od ugostitelja i prijevoznika, do onih koji nude izletničke i agencijske usluge.
On dodaje da će tako prvi put u posljednjem desetljeću, kada je zahvaljujući dolasku kruzera zabilježen stalan godišnji rast turističkih posjeta i prihoda u Kotoru, biti ostvaren minus.
Prema podacima Monstata, lani je u crnogorske luke uplovilo 490 kruzera, što je 15% više nego godinu ranije, dok je broj putnika bio veći za gotovo trećinu. U Luci Kotor su planirali daljnje povećanje broja brodova i putnika kružnih putovanja, pa je bilo ugovoreno da 2020. prihvati 540 kruzera, od toga 27 samo u travnju.
Oporavak će biti vrlo spor
Sugovornici RSE-a kažu da će kruzeri ponovno zaploviti kada se zaustavi pandemija, a ako to bude uskoro, može se očekivati da Kotor već krajem ljeta dočeka neke od velikih putničkih brodova. No, kako je riječ o tržištu koje ovisi o drugim povezanim industrijama, Tripo Božinović očekuje da će oporavak ovog segmenta turizma bit vrlo spor.
“Iako već imamo veliko izanimanje za sljedeću godinu i Luku Kotor, to neće ovisiti samo o situaciji u Crnoj Gori. Na primjer, Venecija je polazna tačka za 90% kruzera, tu putnici dolijeću iz raznih destinacija i ukrcavaju se. Znači, da bi se pokrenuli kruzeri, trebaju se normalizirati međunarodni zračni promet, otvoriti svjetske luke i ukinuti neka ograničenja za prevenciju širenja pandemije”, kaže Božinović.
Prema podacima CLIA (Međunarodne udruge kruzing kompanija), njene članice trebale su ove godine prevesti više 32 milijuna putnika, na tržištu s godišnjim prometom oko 150 milijardi dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu