Rumunji i Bugari ostali doma, pa su Britanci pohrlili raditi na njivama

Autor: Tomislav Pili , 20. travanj 2020. u 22:00
REUTERS

Farmeri su oprezni prema motivaciji domaćih radnika jer ih je tek stotinjak do sada i prihvatilo posao na berbi voća i povrća.

Kako berača iz istočne Europe, prvenstveno iz Rumunjske i Bugarske, trenutno nema na britanskim poljima zbog zatvaranja granica, tamošnji poljoprivrednici počeli su primati velik broj molbi domaćih radnika za posao koji ih prije uopće nije zanimao.

No, unatoč interesu nezabilježenom u posljednjih 10-ak godina, radnika bi moglo biti premalo što najavljuje mogućnost nestašica i skoka cijena voća i povrća u britanskim supermarketima. Kako prenosi Reuters, britanska nacionalna udruga farmera procjenjuje da na poljima nedostaje između 70.000 i 80.000 berača.

Propast tisuća tona hrane

Nakon što je u tijeku berba šparoga i krastavaca, u svibnju valja ubrati urod jagoda, malina i mladog luka, a u lipnju graška i graha. Ako poljoprivrednici ne uspiju pronaći dovoljno radnika za berbu, propast će nekoliko desetaka tisuća tona britanskog voća i povrća.

Već više od 10 godina britanska poljoprivreda snažno ovisi o sezonskim radnicima s europskog istoka. I prije uvođenja mjera izolacije i zatvaranja granica poljoprivrednici su se suočili s problemima zbog Brexita. No, prekid dotoka radne snage iz Rumunjske i Bugarske s druge je strane anuliran stvaranjem golemog bazena domaće radne snage.

Radnici koji su poslani „na čekanje“ dok ne prođe izolacija, studenti kojima je prekinuta akademska godina te osuđenici za lakša kaznena djela pušteni iz zatvora – svi su oni uočili mogućnost zarade na njivama.

Agencije za zapošljavanje bilježe skok interesa, no britanski su poljoprivrednici dosta oprezni spram domaćih radnika.

„Kad god bi zaposlili lokalnog radnika, ostajao je samo nekoliko dana, najviše tjedan dana. U tri godine nismo imali lokalnog radnika koji je ostao cijelu sezonu“, kaže Alex Myatt, vlasnik plantaže voća u Kentu u jugoistočnoj Engleskoj. Myatt kaže kako je dobio više od 700 molbi od britanskih radnika, među kojima su i kuhari, građevinski radnici, pa čak i ljudi koji su donedavno radili u kazalištu i filmskoj industriji.

No, njegova plantaža na vrhuncu sezone treba najviše 180 radnika. Myatt se stoga nada da će se vratiti barem dio rumunjskih berača nakon obnove zrakoplovnih linija.

Kampanja ‘Nahrani naciju’

Concordia, jedna od najvećih britansklih agencija specijalizirana za zapošljavanje u poljoprivredi, lansirala je kampanju pod nazivom „Nahrani naciju“, a izvršna direktorica Stephanie Maurel ističe kako je odaziv „fenomenalan“. Do sada se prijavilo oko 36.000 radnika, a sa njiih 6000 proveden je video razgovor za posao. Međutim, u posljednjih 10 dana, od gotovo 900 kandidata kojima je ponuđen posao, prihvatilo ga je samo njih 112.

Iako je za radna mjesta otvorena za travanjsku berbu vladao dobar interes, Maurel smatra da u narednim mjesecima neće biti takva situacija. Slično razmišlja i Mark Bridgeman, predsjednik udruge poslodavaca u poljoprivredi.

Prema njegovom mišljenju, glavnina radnika koja sada želi raditi u poljoprivredi vratit će se svojim uobičajenim poslovima kada mjere izolacije popuste. „To će biti izazov za poljoprivrednike“, smatra Bridgeman.

Komentirajte prvi

New Report

Close