Slovenski sindikat zaposlenih u poduzetništvu i obrtništvu predložio je vladi da u paketu pomoći gospodarstvu zbog epidemije koronavirusa predvidi državne subvencije samo za poslodavce koji neće otpuštati zaposlene za vrijeme epidemije i barem tri mjeseca nakon prestanka pandemije.
“Protukrizni zakoni za vrijeme epidemije su dobrodošli i njihov je cilj očuvati radna mjesta, no unatoč tome primjećujemo porast otpuštanja radnika”, navela je u službenom priopćenju Ana Čermelj, glavna tajnica tog sindikata.
Sindikat zaposlenih u obrtništvu zato vladi predlaže da u sljedeći zakonski paket, koji vlada planira poslati u parlament krajem travnja, ispravi propust iz prvog zakonskog “megazakona” za pomoć u vrijeme epidemije.
Taj prvi zakonski paket, koji je od subote na snazi, predviđa dodjelu ukupno tri milijarde eura državnih subvencija, čime se rješava pitanje prve pomoći poslodavcima, zaposlenima i drugim kategorijama stanovništva do 30. svibnja ove godine.
Prema tom važećem zakonu poslodavci mogu zbog krize otpuštati radnike iako će za trajanja epidemije dobivati državne subvencije, a novim bi paketom mogli dobiti i dodatna sredstva za povećanje likvidnosti.
Sindikat stoga predlaže navedeno rješenje. Na pojave da koronakrizu neki poslodavci koriste za prekid radnih ugovora, i to mimo odredbi zakona o radu, upozorio je u ožujku, malo nakon proglašenja epidemije 12. ožujka, sindikat zaposlenih u turizmu i ugostiteljstvu, gdje se ekonomske posljedice epidemije najviše osjećaju, jer se u tom sektoru očekuje pad prometa od 70 posto u ovoj godini.
Taj je sindikat vladu i Gospodarski komoru (GZS) upozorio na brojna otpuštanja u hotelima na Bledu i u Ljubljani, ali i u turističkom koncernu Sava turizam, koji je u vlasništvu države.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu