Bez posla u FBiH ostalo 20.000 radnika, najteže je malim tvrtkama

Autor: Poslovni dnevnik , 15. travanj 2020. u 22:00
Posebno je situacija teška u Kantonu Sarajevo gdje je od 18. ožujka otkaz dobilo 2000 radnika/Duško Mirković/PIX

Rezultati pokazuju da je 11 posto ispitanika bilo prisiljeno privremeno odjaviti radnike, dok čak 51,9 strahuje da će to morati učiniti uskoro.

Prema podacima Porezne uprave Federacije BiH od 16. ožujka s radnih mjesta odjavljeno 26.434 osobe, a prijavljeno 6573 osobe. To znači da je smanjen broj zaposlenih za 19.861 radnika. Posebno je situacija teška u Sarajevskom kantonu gdje je od 18. ožujka otkaz dobilo 2000 radnika.

Na kantonalnoj Službi za zapošljavanje broj nezaposlenih osoba dosegnuo je 60.000, dok je samo 26 dana ranije bez posla bilo 58.000 ljudi.

“Tim tempom kanton se približava negativnom rekordu nezaposlenosti iz 2012. godine. i dovodi se u pitanje isplata novčanih naknada nezaposlenima, ali i financiranje njihovog zdravstvenog osiguranja”, kaže Nermin Pećanac, direktor Službe za zapošljavanje.

Novalić obećava pomoć

“Jamčimo da ćemo izdržati dva mjeseca kada je riječ o financiranju. Međutim, ako ne budemo mogli sve to platiti, obratit ćemo se federalnoj vladi”, rekao je Pećanac.

Fadil Novalić, premijer FBiH, uvjeren je da će novi zakon omogućiti poslodavcima da zadrže radnike, a i uredi za zapošljavanje mogu očekivati dodatna sredstva. “Bude li potrebno, vlada FBiH će iz stabilizacijskog fonda davati uredima kako bi servisirali taj povećani broj ljudi”, objasnio je Novalić.

72,4

posto vlasnika malih tvrtki kaže da je epidemija imala izuzetno negativan utjecaj na njihov posao

Svakako, najgore je malim poduzetnicima, ne samo u Federaciji već u cijeloj Bosni i Hercegovini. Uslijed pandemije koronavirusa u BiH već je “oboljelo” 71,5 posto mikro, malih i srednjih tvrtki, rezultat je istraživanja koje je proveo Fond za društvenoekonomski razvoj 787 od 26. ožujka do 5. travnja.

U online anketi o utjecaju krize prouzročene pandemijom na tvrtke i poduzetnike u BiH sudjelovalo je 1346 poduzetnika iz BiH, od čega 90,1 posto iz FBiH, 9,2 posto iz RS i 0,7 posto iz Brčko distrikta.

Od ukupnog broja ispitanika, njih 78,4 posto posluje isključivo u BiH, a 19,6 posto posluje i na domaćem i inozemnom tržištu.

“Na ključno pitanje kako je pojava Covida-19 utjecala na poslovanje i prihode tvrtki ispitanika, čak 71,5 posto anketiranih odgovorilo je da je kriza izuzetno negativno utjecala na njihovo poslovanje i prihode”, navode iz Fonda, objašnjavajući kako je i bilo očekivano da je kriza do sada najnegativnije utjecala na male tvrtke, od kojih je 72,4 posto navelo da su imali izuzetno negativan utjecaj.

Ne mogu samostalno

“Do kraja prvog tjedna travnja, već je 72,7 posto ispitanika zaustavilo poslovanje, dok je 16,4 posto nastavilo poslovati uvodeći alternativni način poslovanja poput dostave proizvoda. Dodatno, 11 posto ispitanika bilo je prisiljeno privremeno odjaviti radnike, dok 51,9 strahuje da će to uskoro morati učiniti”, objašnjavaju iz Fonda.

U istraživanju je zabrinjavajući podatak da čak 74,3 posto vlasnika strahuje da će biti prisiljeni zatvoriti tvrtke, a najveći dio ispitanika nije siguran da će moći samostalno prebroditi krizu, dok njih 35,3 posto smatra da će morati zatvoriti tvrtku ako ne dobiju adekvatnu pomoć.

Ponovni početak rada europske automobilske industrije spas za bosanskohercegovačke dobavljače

U Republici Srpskoj Republički štab za izvanredne situacije produžio je do 27. travnja mjere donesene za prevenciju širenja epidemije koronavirusa. Fahrudin Solak, načelnik Federalnog stožera civilne zaštite, izjavio je da Federacija BiH također nema namjeru ublažiti mjere zabrane, iako to već rade pojedine europske zemlje. No kako se europsko gospodarstvo počinje buditi i neke automobilske kompanije poput Audija, kao i druge s kojima surađuju bosanskohercegovački proizvođači, počinju obnavljati proizvodnju vrijeme je i za BiH kompanije koje trenutno ne rade da se počnu pripremati za ponovni start.

Komentirajte prvi

New Report

Close