Geopolitičke igre najvjerojatnije će spriječiti Međunarodni monetarni fond (MMF) u plasiranju 500 milijardi dolara pomoći državama najpogođenijima pandemijom koronavirusa. Kako piše Reuters, MMF ovoga tjedna namjerava održati redovitu proljetnu sjednicu koja će se zbog globalne zdravstvene situacije održati virtualno. Jedna od najvažnijih tema sjednice bit će nova alokacija specijalnih prava vučenja (SDR), službene MMF-ove obračunske jedinice koja se temelji na košarici valuta koju čine američki dolar, euro, britanska funta, japanski jen i kineski juan.
Radi se o potezu koji je jednak ubrizgavanju novca nacionalnih središnjih banaka u financijski sustav, ali bi se efekti MMF-ova plasmana osjetili globalno. Na sličan potez ta se institucija odlučila 2009. tijekom tadašnje financijske krize, ali je iznos „svježe tiskanih“ SDR-ova bio dvostruko manji, 250 milijardi dolara. Nova alokacija značajno bi pomogla više od 100 država koje su već zatražile MMF-ovu financijsku pomoć. Inače, ovakav potez MMF-a ima svoje zagovornike među poznatim svjetskim ličnostima, poput investitora Georgea Sorosa te glazbenika i borca protiv siromaštva Bono Voxa.
Međutim, upućeni izvori Reutersa ističu kako se SAD – inače najveći dioničar MMF-a s pravom veta na važne odluke – snažno protivi toj ideji. Razlog je što Trumpova administracija smatra da bi dio novca dobili Kina i Iran, i to bez ikakvih uvjeta. Glasnogovornica američkog ministarstva financija odbila je komentirati navode o alokaciji SDR-a, ali je dodala da ministarstvo podržava niz MMF-ovih napora u pružanju brze, ciljane pomoći potrebitim zemljama. „Podržavamo ubrzanje MMF-ovih procedura, veći pristup fondovima hitnog financiranja i podršku donatora za MMF-ovu pomoć siromašnim državama“, poručila je glasnogovornica.
Profesor na sveučilištu Columbia i nekadašnji glavni ekonomist Svjetske banke Joseph Stiglitz ističe kako novoizdani SDR-i ne bi ništa koštali američke porezne obveznike. „A ako možemo pomoći zemljama u razvoju, to će se odraziti i na nas u pogledu zdravstvene situacije i ekonomskog oporavka“, smatra Stiglitz.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu