Dok su se prije nekoliko meseci pravile liste čekanja za isporuku zlatarskog sira, a neki proizvođači pune kantice na zahtjev tržišta slali samo nekoliko dana nakon sirenju, sada se već gomilaju zalihe.
Plasman su otežali izvanredno stanje i zatvaranje ugostiteljskih i prodajnih objekata, ali i ograničeno kretanje i teškoće u prijevozu, pišu Večernje novosti.
S osam do devet tisuća grla krupne stoke, govedarstvo je glavna gospodarska grana u novovaroškoj regiji. Seljaci kažu da nema problema u otkupu mlijeka, ali ih brine da će kupci biti prisiljeni smanjiti otkupnu cijenu od 32 dinara po litri (oko 2 kune) ili manje dolaziti.
“Sve je bilo spremno za uvođenje druge smjene, ali smo taj korak odgodili i nastavili, kao i ranije, preradu tisuću litara mlijeka dnevno”, kaže Ljubo Vjetrović, vlasnik Brđanke iz Božetića.
“Zbog zatvaranja hotela i restorana, kao i tržnica, smanjena je potražnja za sirom, a proizvodnju kajmaka sveli smo na najmanju mjeru”, objašnjava Vjetrović.
Vozilo najstarije mljekare u tom kraju, Zlatarke iz Komarana, jednom tjedno prevozi sir do trgovačkih centara u Beogradu. Vuk Popović kaže da im neka kućanstva nude sir zbog prekinutih linija dostave do svojih starih kupaca.
Ostali stalni kupci
Njima je u otežanim uvjetima poslovanja prva briga proizvodnja uz pojačane mjere sanitarne zaštite, kao i osiguranje likvidnosti tvrtke.
Jednake problem ima i Željko Miletić, član predsjedništva Udruge kozara Kumane, koji u selu Lebina, pokraj Paraćina, ima pedesetak francuskih alpina. Nakon sezone jarenja, dio podmlatka je prodao, a dvadesetak jarića zadržao da bi proširio stado.
Od uvođenja izvanrednog stanja pojavio se problem plasmana, što remeti ambiciozne planove tog poduzetnog poljoprivrednika i stočara.
“Restorani su zatvoreni, a njima sam uglavnom isporučivao svoje proizvode, jer sve što dnevno pomuzemo uglavnom prerađujemo u sir. Sada restoranske prodaje više nema.
Ostali su mi stalni kupci koji, zbog situacije, ponekad ne mogu ni doći u Lebine, pa ja pokupim narudžbe i isporučim im proizvode na kućnu adresu”, objašnjava Miletić.
Bez ograničenja kretanja
On je, znajući da je ekonomska situacija sve lošija jer su u izvanrednom stanju stali mnogi poslovi, oglasio da poklanja kozje mlijeko, sirutku i sir sugrađanima koji nemaju novca za plaćanje.
“Potrebno je samo da mi se jave i dođu s ambalažom kod mene. Onima koji nemaju prijevoz, a iz Paraćina su, pomažem tako što na njihove adrese isporučim proizvode kada jednom tjedno dođem u grad. Ljudi smo, moramo biti solidarni i pomagati jedni drugima”, kaže Miletić.
On kaže da nema problem kada stado vodi na ispašu i da radi i kada je policijski sat, jer za registrirana poljoprivredna kućanstva ne vrijedi ograničenje kretanja. Stočari se nadaju da će dobiti pomoć koju je obećao ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
“Poljoprivredne ljekarne jesu pune, kako je ministar rekao. To je važno za sve, pa i za mene, jer se osim stočarstvom bavim i ratarstvom. Nadamo se, kada sve ovo prođe, da će biti i neke financijske pomoći za nas, kao što postoji program za poduzetnike i male tvrtke”, kaže Željko Miletić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu