U Srbiji je u nedjelju navečer proglašeno izvanredno stanje zbog koronavirusa. Od jučer ne rade škole, vrtići, fakulteti, a privremeno su zabranjena i sva sportska natjecanja i treninzi. Osobe starije od 65 godina moraju ostati kod kuće, a tri dana će se provjeravati koliko se ta mjera poštuje. Prema riječima Aleksandra Vučića, predsjednika Srbije, ne isključuje se i mogućnost obvezujuće odluke da starije osobe ostanu kod kuća, ako kršenja tih mjera budu značajnija.
Najavljuju smanjenje plaća
Stranim državljanima zabranjen je ulazak u Srbiju, a srpki državljani koji dođu iz bilo koje zemalje ići će 14 dana u karantenu, dok će oni koji dolaze iz žarišta epidemije biti u karanteni 28 dana, bez obzira imaju li simptome.
Ana Brnabić, predsednica vlade Srbije, izjavila da će tvrtke raditi u sljedećem razdoblju. “Namjera vlade bila je da se zatvori sve osim trgovina i ljekarni, ali je to nemoguće zbog Ustava. Zbog toga je donesena odluka o zabrani okupljanja više od 50 osoba i radno vrijeme će se skratiti do 20 sati”, rekla je Brnabić.
“Svi koji mogu raditi od kuće, trebaju tako postupiti. Kod onih koji to ne mogu, što nije slučaj u najvećem broju sektora, osim u proizvodnim sektorima, morat će se poduzeti zaštitne mjere, koristiti zaštitna oprema i veliki broj kompanija je to uradio”, dodala je premijerka.
U Beogradu je smanjen obujam javnog gradskog prijevoza uz ukidanje svih noćnih linija. Od jučer naloženo je provođenje naredbe za skraćenje radnog vremena ugostiteljskih objekata od 8 do 20 sati. U ugostiteljskim objektima za vrijeme radnog vremena u zatvorenim prostorijama dozvoljena je nazočnost najviše pedeset osoba.
Vlasnici pojedinih tvrtki u Srbiji najavili su zaposlenima da postoji mogućnost da zbog širenja koronavirusa i smanjenja obujma posla jedno vrijeme rade od kuće. Mnogi od njih već su najavili i da će im za taj rad biti isplaćena plaća kao da su na bolovanju i iznosit će 65 posto plaće.
Kako je najavila premijerka Ana Brnabić ubrzo će biti poznat pravilnik kako kompanije koje imaju zaposlene u samoizolaciji trebaju postupati, a Privredna komora Srbije imat će posebnu liniju s takvim informacijama za gospodarstvo.
Nužno je i da Ministarstvo rada izda tumačenje odredbe zakona koja se odnosi na isplatu plaće, odnosno hoće li će se prema radnicima odnositi kao da su na bolovanju ili da normalno rade.
Dragoljub Rajić, ekonomski analitičar, kaže za Večernje novosti da će se pad u realnom sektoru vrlo brzo osjetiti, što će dovesti do smanjene potrebe za radnom snagom, što će vlasnike natjerati da zaposlenike pošalju da rade od kuće ili u najgorem slučaju da skraćuju popise zaposlenih.
Asocijacija slobodnih i nezavisnih sindikata uputila je tim povodom vladi inicijativu za utvrđivanje prava na naknadu plaće u visini od 100 posto zaposlenima koji su privremeno spriječeni raditi, jer su obuhvaćeni mjerama za sprečavanje širenja i suzbijanje koronavirusa.
Inače, srpsko gospodarstvo već osjeća posljedice epidemije. Procjenjuje se da je do sada u hotelima u Srbiji otkazano 50.000 noćenja.
Prema riječima Georgija Genova, direktora Poslovnog udruženja hotelsko ugostiteljske privrede Srbije (HORES), ne postoji zakonska regulativa za davanje otkaza zaposlenima zbog smanjenog obujma poslovanja u objektima, i da se u ovakvim situacijama radnici šalju na godišnji odmor i korištenje slobodnih dana. Genov je naveo i da je jedan od problema to što su u Beogradu uglavnom građeni hoteli s četiri zvjezdice, kojih je 65 posto, a trebalo bi ih biti oko 35 posto.
Traže oslobađanje od poreza
“Ponuda takvih hotela namijenjena je isključivo inozemnim gostima i poslovnim ljudima koji najviše i otkazuju rezervacije“, rekao je Genov. HORES je vladi Srbije predložio paket mjera koje se uglavnom odnose na oslobađanje plaćanja poreza i reprogramiranje kredita.
Pojedini trgovci u Srbiji odlučili su uvesti ograničenje za kupovinu osnovnih namirnica, poput ulja, šećera i brašna, kako bi spriječili zloporabe i osigurali redovnu opskrbu svih potrošača. Na popisu proizvoda su i dugotrajno mlijeko i negazirana voda, a sve zbog toga što su prethodnih dana pojedine trgovine opustošene u strahu od epidemije.
U jednom trgovačkom lancu može se kupiti do šest boca od litar i pol vode, do šest litara ulja, jednako kilograma brašna i šećera i do 12 litara dugotrajnog mlijeka. U drugom supermarketu limit ne može se kupiti više od pet kilograma brašna, šećera i ulja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu