Koronavirus ostaje u zraku najmanje 30 minuta te se prenosi na udaljenosti od otprilike 4,5 metara u zatvorenim prostorima, npr. autobusima. Najveći je rizik od prenošenja u malim zatvorenim prostorima. Kineski epidemiolozi proveli su istraživanje kojim su dobili te rezultate, piše La Repubblica. Ipak, podaci zahtijevaju i daljnu provjeru.
Utvrdili su i da koronavirus može opstati danima na površinama što povećava rizik od zaraze. Istraživači pak ističu i da opstanak virusa na površinama ovisi o materijalu i temperaturi. Na 37 Celzijevih stupnjeva može opstati dva ili tri dana na staklu, metalu, plastici, papiru i tkanini.
Virus može preživjeti više od pet dana u stolici i tjelesnim tekućinama, ističu istraživači.
U istraživanju koje je objavljeno u znanstvenom časopisu Practical Preventive Medicine pokazalo se i kako je oboljela osoba koja nije nosila masku za lice i vozila se u autobusu bez ikakvih kontakata s drugim putnicima u četiri sata vožnje uspjela zaraziti sedam ljudi, među kojima su i oni koji su od nje bili udaljeni 4,5 metara.
U studiji objavljenoj u znanstvenom časopisu Annals of Internal Medicine, navode da velika većina ispitanika – njih 95 posto – prve simptome nakon infekcije SARS-CoV-19 virusom pokazuje već peti dan nakon infekcije, piše tportal.
Prema posljednjim podacima sveučilišta Johns Hopkins, od koronavirusa do ovog trenutka oboljelo je 114.452 osoba (COVID-19) u više od 100 država svijeta, a umrlo ih je 4.026. Dobra vijest je da se do sada ukupno 64.166 osoba potpuno oporavilo nakon što su bili inficirani virusom SARS-CoV-2.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu