Japanski turizam posljednjih je godina u snažnoj ekspanziji, a ove godine očekuje priljev dodatnih nekoliko milijardi dolara zbog ljetnih Olimpijskih igara u Tokiju.
Međutim, epidemija koronavirusa prijeti otkazivanjem tog velikog sportskog događaja, a snažan negativni utjecaj japanski turistički djelatnici već osjećaju zbog orijentiranosti na goste iz Kine. Zaraza koronavirusom posljednjih je dana eskalirala u Japanu koji je u petak brojao više od 1000 oboljelih, pa su neke od najvećih turističkih znamenitosti zatvorene.
Zatvorene znamenitosti
Primjerice, Tokyo Skytree, popularna točka obilaska turista koji prvi puta posjećuju japansku prijestolnicu, zatvoren je od 1. ožujka i opet bi trebao otvoriti vrata 15. ožujka. Posjetitelji ne mogu ni u tokijski Disneyland i DisneySea zabavni park koji bi trebali opet primati posjetitelje od 16. ožujka.
Nakon što su kineske vlasti u siječnju zabranile turistička putovanja u inozemstvu, japansku turističku industriju posebno brine nestanak kineskih turista, prijašnjih godina pojedinačno najveće skupine stranih turista koji su posjećivali Japan. Kako piše Reuters, prošle godine “Zemlju Izlazećeg Sunca” posjetilo je 31,9 milijuna stranih turista koji su potrošili 4,81 bilijun jena, odnosno 45,7 milijardi dolara.
Te bi brojke ove godine trebale biti još malo veće jer banka Nomura procjenjuje da će turističke posjete povezane s Olimpijskim igrama donijeti 240 milijardi jena (2,3 milijarde dolara) dodatne zarade. Podsjetimo, iako je sredinom prošlog tjedna japanska vlada poručila kako bi Olimpijada mogla biti otkazana zbog izbijanja koronavirusa, predsjednik Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) Thomas Bach kasnije je rekao da na sjednici Izvršnog odbora MOO-a u Lausanni nije bilo spomena o odgodi ili otkazivanju Igara.
Iako službenih podataka o turističkim posjetama u veljači još nema, brojke koje su poznate sugeriraju da japanski turizam trpi ozbiljan udarac. Imigracijska služba izvijestila je u petak parlament da je “manje od milijun stranaca” ušlo u Japan prošlog mjeseca.
Posljednji je puta slična brojka zabilježena prije točno šest godina kada je pristiglo 880.000 stranih posjetitelja, pokazuju podaci japanske nacionalne turističke organizacije. Procjene analitičara i turističkih djelatnika sugeriraju da su dolasci samo iz Azije u najmanju ruku prepolovljeni.
Prema riječima Jespera Kolla, starijeg savjetnika u WisdomTree Investmentsu, slabiji priljev stranih turista mogao bi smanjiti gospodarski rast za najmanje četvrtinu postotnog boda, prenosi Reuters.
Oprezni analitičari
Za japansko gospodarstvo, već ionako na rubu recesije, to su vrlo loše vijesti. Tim više jer dolaze u godini koja je po turističkim dolascima trebala biti rekordna. Podsjetimo, japansko gospodarstvo poraslo je u četvrtom lanjskom tromjesečju 1,4 posto u odnosu na isto razdoblje godinu prije, a premda je tako izbjeglo recesiju, analitičari su oprezni po pitanju rasta u ovoj godini.
U trećem kvartalu prošle godine gospodarstvo je palo 2,6 posto zbog prirodnih katastrofa tijekom ljeta, uključujući snažan potres na sjeveru Japana, velike poplave na zapadu i razorni uragan, no u četvrtom se tromjesečju oporavilo, zahvaljujući i rastu izvoza za 0,9 posto. Japanskom turizmu, ali i gospodarstvu u cjelini “obija se o glavu” velika oslonjenost na kineske turiste.
Naime, Japan je lani posjetilo 9,5 milijuna Kineza, a njihov broj skočio je za šest puta u posljednjih sedam godina. K tome, kineski turisti troše daleko više od ostalih. Dok sudjeluju s 30 posto u ukupnim dolascima, po potrošnji drže udjel od 37 posto, pokazuju turističke statistike. U Japanu su Kinezi čuveni po “bakugaiju”, odnosno eksplozivnoj kupnji u slobodnom prijevodu.
Zbog pada broja dolazaka kineskih turista posljedice već osjeća osobna potrošnja, izjavio je prošle srijede guverner Banke Japana Haruhiko Kuroda. Problemi bi po tom pitanju uskoro mogli postati još veći s obzirom na najavu premijera Shinza Abea da će Japan suspendirati postojeće vize posjetiteljima iz Kine i Južne Koreje i smjestiti ih u karantenu na dva tjedna.
Otkazano 90.000 soba
Ovoga je tjedna H.I.S., najveća japanska turistička agencija po prihodima uvrštena na burzi, objavila kako za ovu godinu očekuje gubitak zbog utjecaja koronavirusa. U središnjoj prefekturi Shizouka gdje se nalazi planina Fuji kineski turisti čine 70 posto stranih gostiju.
Prema tvrdnjama lokalne turističke zajednice, u prva tri mjeseca 90.000 stranaca, uglavnom Kineza, otkazalo je već rezervirani hotelski smještaj. To je trećina ukupnih smještajnih kapaciteta koji su rezervirali Kinezi. Kako bi olakšala situaciju, prefektura je osigurala jednostavnije dobivanje kredita za tvrtke koje ovise o turističkim prihodima.
No, dio hotela koji većinu prihoda ostvaruju od kineskih turista najavili su privremeno zatvaranje. “Za njih je mudrije s troškovne strane da potpuno zatvore nego da rade za svega nekoliko gostiju”, pojašnjava Reutersu Mitsuhiro Sasamatsu, dužnosnik prefekture zadužen za turističku politiku.
Situacija s koronavirusom postala je problematična i za investitore u japanski turizam. Podaci iz lipanjskog izvješća nekretninske tvrtke CBRE pokazuju da će se između 2019. i 2021. u devet najvećih japanskih gradova otvoriti još 80.000 novih hotelskih soba. No, valja naglasiti kako su analitičari CBRE-a i prije izbijanja epidemije predviđali da će potražnja za hotelskim smještajem u tim gradovima biti manja od ponude.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu