Češki Ostroj ponudio modernizaciju cijele industrije ugljena u BiH

Autor: Poslovni dnevnik , 03. ožujak 2020. u 22:00
Strojevi i druga oprema češkog proizvođača koriste se u rudnicima diljem svijeta

Rudarski sektor na Zapadnom Balkanu, posebno u BiH, od strateškog je značaja za našu kompaniju, kažu iz Ostroja.

Modernizacija sedam rudnika u sastavu koncerna Elektroprivrede BiH (EPBiH) uključuje i nabavu nove, suvremene opreme koja će biti korištena za eksploataciju ugljena. Trenutno je u realizaciji ili pripremi nekoliko projekata, a kako je potvrđeno, među zainteresiranima je veliki češki proizvođač Ostroj, čiji se strojevi i druga oprema, osim u Češkoj, koriste i u rudnicima u Slovačkoj, Poljskoj, Španjolskoj, Ukrajini, Rusiji, Turskoj i Meksiku.

Vladimir Trochta, predsjednik kompanije Ostroj, kaže kako su trenutno usmjereni na natječaj za modernizaciju rudnika Breza, ali da su zainteresirani za cjelokupnu rudarsku industriju u BiH.

Otežana komunikacija
“Ostroj je vrlo zainteresiran za modernizaciju industrije ugljena u BiH. Željeli bismo oživjeti i iskoristiti suradnju između proizvodnih kompanija sa sjedištem u bivšoj Čehoslovačkoj i kupaca i partnerskih kompanija sa sjedištem u bivšoj Jugoslaviji. Smatramo da je rudarski sektor regije Zapadnog Balkana, posebno industrija ugljena BiH, od strateškog značaja za našu kompaniju”, objašnjava Trochta.

11.200

osoba zaposleno je trenutno u rudnicima u Federaciji Bosne i Hercegovine, od čega će oko 2000 u koncernu Elektroprivrede BiH postati tehnološki višak

On ističe da nude potpuno mehanizirani sustav za vađenje ugljena s minimalnim brojem radnika za njegovo održavanje. A da je pomoć uspješnih kompanija itekako potrebna rudarskom sektoru u BiH, pokazuje podatak da je u trećem kvartalu prošle godine akumilirani gubitak rudnika u koncernu EPBiH iznosio 769 milijuna KM (oko 393 milijuna eura). Zbog toga je vlada Federacije pokrenula program restrukturiranja elektroenergetskog sektora i rudnika.

Prema planu, smanjit će se administracija u sedam rudnika u FBiH. U svakom od njih postoji glavni direktor i tri izvršna direktora, upravni i nadzorni odbori, te će se ići na smanjenje njihovog broja. U sadašnjim rudnicima ukupno je 30% rudara i 70% administracije. Svi rudnici iz Zenice, Kaknja, Breze biti će vezani za Termoelektranu Kakanj. Na isti način bit će organiziran i rad rudnika mrkog ugljena u Tuzlanskom kantonu.

“Misli se na rudnike Kreka, Živinice, Đurđevik, Mramor, Lipnica, koji će biti pod upravljanjem Termoelektrane Tuzla. Sada je zbog prekomjerne administracije otežana komunikacija između EPBiH i rudnika. Na običnu informaciju Elektroprivreda mora čekati više od 20 dana, zbog brojnih uprava i direktora u jednom rudniku”, kažu u vladi FBiH.

Odlaze u sljedeće tri godine
Sinan Husić, predsjednik Sindikata radnika rudnika u FBiH, ranije je za Faktor rekao da je u rudnicima u FBiH zaposleno 11.200 osoba. U rudnicima u sastavu koncerna EPBiH oko 2000 je tehnološki višak, koji će se rješavati kroz socijalno prihvatljivo zbrinjavanje u sljedeće tri godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close