Ukraden popis korisnika baze koji ima fotografije lica i građana Hrvatske

Autor: Bernard Ivezić , 28. veljača 2020. u 09:45
Foto: Pixsell

U toj se bazi nalazi više od pola milijuna upita.

Ukraden je popis svih korisnika jednog od najkontroverznijih startupa za umjetnu inteligenciju na svijetu – Clearview AI-ja. Na planeti živi više od sedam milijardi ljudi, a američki startup Clearview AI ima u svojoj bazi fotografije njih više od tri milijarde. Vrlo vjerojatno i fotografije hrvatskih građana, jer ovaj je startup slično Cambridge Analytici sadržaj svoje baze napunio s Facebooka, Instagrama, YouTubea, Googlea, Venma i Twittera.

Clearview AI-jev odvjetnik Tor Ekeland sve je komentirao riječima da su “nažalost, krađe podataka sastavni dio života”.

“Sigurnost nam je glavni prioritet. Naši serveri nisu kompromitirani. Postavili smo zakrpu i nastavljamo raditi na jačanju naše sigurnosti”, kaže Ekeland.

Slučaj sad istražuju federalne službe u SAD-u s obzirom da su razne policijske službe, federalne agencije poput FBI-ja, Ministarstvo pravosuđa i Ministarstvo domovinske sigurnosti SAD-a korisnici Clearview AI-ja te su koristile usluge ove tvrtke da bi tragale za kriminalcima i teroristima. Na popisu je ukupno više od 2200 korisnika, mahom u SAD-u, ali i njih 600 u Kanadi. Usto, na popisu korisnika je i niz privatnih kompanija i drugih organizacija u 27 država koje su se koristile uslugama ovog startupa. Među inima, to su online trgovci Best Buy i Macy’s, ali i državni fond Ujedinjenih Arapskih Emirata.
No, mnogo je veći problem, otkrili su mediji u SAD-u. taj što je Clearview AI imao vrlo neobične poslovne prakse. Pristup najvećoj bazi ljudskih lica na svijetu, otkrilo se, imale su ne samo organizacije, tvrtke i policija već i pojedinci. Neke organizacije koje su inicijalno zanijekale da koriste usluge Clearview AI-ja, naknadno su to demantirale jer su internim istragama otkrile da su pojedini njihovi zaposlenici imali trail korisničke račune. Upravo zbog toga nije jasno da li je pristup bazi imao i organizirani kriminal.

Clearview se ogradio time što tvrdi da s bazom klijenata nije ukradena i baza s popisom pretraživanja korisnika. U toj se bazi nalazi više od pola milijuna upita. Međutim, to i dalje ostavlja brojna pitanja, jer je australsko-vijetnamski poduzetnik Hoan Ton-That, koji je pokrenuo Clearview AI, nedavno izjavio da pristup njihovoj bazi imaju isključivo organi reda.
Druga neobična poslovna praksa Clearview AI-ja je što nisu fotografije koje su skidali s Facebooka, Googlea i Twittera, a vjerojatno i iz drugih izvora, brisali nakon što bi korisnici kod tih tvrtki izbrisali svoje račune. Isto je, naime, radila i propala tvrtka Cambridge Analytica. Tu je priču u siječnju otkrio New York Times, a kao rezultat tri internetska diva podigla su tužbe protiv Clearview AI-ja.
Clearview AI, prema pisanju New York Timesa, ima još jednog suosnivača Richarda Schwartza, koji je desna ruka gradonačelnika New Yorka Rudolph W. Giulianija, a tri godine staru tehnološku tvrtku financijski su podržali investitor u Facebook i Palantir Peter Thiel te Kirenaga Partners.

Komentari (2)
Pogledajte sve

“….sadržaj svoje baze napunio s Facebooka, Instagrama, YouTubea, Googlea, Venma i Twittera.”

 

…. dakle nema moje slike .

“Tvoje lice nam zvuči poznato”!

New Report

Close