Vlada si je zacrtala da do kraja godine ulaganja u istraživanja i razvoj (R&D) podigne iznad jedan posto BDP-a, a u ovom desetljeću ih utrostruči.
Najambiciozniji plan za povećanje R&D-a u Hrvatskoj dosad iznijeli su na konferenciji EIT Awareness Day, koja se u ponedjeljak održala u Zagrebu, ministar gospodarstva, poduzetništva i obrta Darko Horvat te državni tajnik iz istog ministarstva Mario Antonić.
Ambicioznost i odlučnost
“Europski prosjek od 2,5 posto ulaganja u R&D u odnosu na BDP želimo postići do 2025. godine, a u Strategiji razvoja Hrvatske postavili smo cilj da želimo do 2030. godine doći do ulaganja u R&D od 3,0 posto BDP-a, jer to je jedini način da prestanemo zaostajati”, kaže ministar Horvat.
I dok je Horvat naveo da očekuje nastavak rasta ulaganja u R&D, državni tajnik Mario Antonić precizirao je da od investicija u R&D od 0,97 posto BDP-a, koliko je taj pokazatelj iznosio u 2018., očekuje da bi već do kraja ove godine on mogao narasti na 1,4 posto.
Ovaj potonji je postotak koji si je Vlada 2014. godine upisala kao cilj Inovacijske strategije Hrvatske do kraja prethodnog desetljeća, odnosno do 2020. godine. No, dosad nije dosegnut. Štoviše, unazad dvadeset godina Hrvatska je, naime, samo dva puta zabilježila u R&D investicije od jedan posto.
To se prvi put dogodilo 2000., a zatim i 2004. U međuvremenu, taj se postotak kretao do 0,9 posto pa bi time postotak od 1,4 posto R&D-a u BDP-u, koliko se u Ministarstvu gospodarstva nadaju za ovu godinu, bio rekordan unazad dva desetljeća. Ministar gospodarstva vrlo je odlučan u poticanju R&D-a.
“Inovacije nemaju alternativu u današnjem konkurentnom gospodarstvu i moramo podržati naše poduzetnike i inovatore u procesu stvaranja i pretvaranja sjajnih ideja u konkretne proizvode ili usluge, sada više nego ikad prije”, kaže Horvat. Dodaje da postoje razlozi za optimizam.
Navodi da su do 2016. poduzetnici odbijali javljati se na natječaje za poticanje R&D ulaganja. Navodi da su za 2015. godinu ugovorili svega osam projekata ukupne vrijednosti 59 milijuna kuna. “Promijenili smo filozofiju i stavili naglasak na poduzetnike i omogućili im da sami traže akademske partnere s kojima će se javljati na natječaje za R&D i sada smo na posljednjem natječaju od 770 milijuna kuna u prvom danu primili više od 200 prijava od dvije milijarde kuna pa s ministricom Divjak razgovaramo o povećanju natječaja”, kaže Horvat.
Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja kaže da će se u idućem EU programskom razdoblju na R&D alocirati 30 posto sredstava.
Zamjetan napredak
Divjak naglašava da Nacionalno vijeće za inovacije radi dobro, ali da treba otvoriti i nove mogućnosti poput suradnje s Europskim Institutom za Inovacije i Tehnologiju (EIT).
Martin Kern, ravnatelj EIT-a kaže da su razgovarali o Memorandumu o razumijevanju s RH kojim bi pojačali aktivnosti u Hrvatskoj. “Hrvatska se može ponositi napretkom svojih inovacijskih kapaciteta od ulaska u EU”, kaže Kern.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu