Vlada poručila Švicarcima da ne krenu Brexit putem

Autor: Tomislav Pili , 12. veljača 2020. u 13:05
Sporazum o slobodi kretanja između Švicarske i Europske unije dogovoren je 2007./REUTERS

Prihvaćanje prijedloga desne Narodne stranke imalo bi bolne posljedice, smatra službeni Bern.

Švicarska vlada u utorak je pozvala birače da na referendumu sredinom svibnja odbace prijedlog ukidanja sporazuma o slobodi kretanja.

Prijedlog je izašao iz “kuhinje” desničarske Narodne stranke, a o njemu će se glasovati 17. svibnja. Podsjetimo, sloboda kretanja između Švicarske i Europske unije dogovorena je 2007. godine.

Priljev imigranata
Prijedlog njezina ukidanja motiviran je priljevom migranata. Broj stranaca u Švicarskoj lani se povećao za 55.000 te ih sada u toj alpskoj državi živi 2,1 milijun. Svaki četvrti stanovnik Švicarske danas je stranog podrijetla.

Od građana Europske unije najviše u Švicarskoj živi Talijana, Nijemaca, Francuza i Portugalaca dok su Kosovari najveća skupina iz država izvan Europske unije. Pitanje imigracije jedno je od ključnih za Narodnu stranku koja traži potpunu nacionalnu kontrolu nad granicom.

Međutim, švicarska vlada – u kojoj dva ministarska mjesta od ukupno sedam drži Narodna stranka, najzastupljenija u parlamentu – poručila je biračima kako bi usvajanje prijedloga rezultiralo ukidanjem privilegiranog pristupa Švicarske europskom jedinstvenom tržištu.

Ovaj svojevrsni “švicarski brexit referendum” mogao bi značajno ugroziti švicarsko gospodarstvo kojem je zbog izvozne orijentiranosti pristup europskom tržištu od životne važnosti. Osim toga, prolazak referenduma izbacio bi tu državu iz schengenskog sustava te sporazuma iz Dublina o proceduri zahtjeva za azil.

Slijedi domino-efekt
“To bi imalo bolne posljedice, prvenstveno za pitanja sigurnosti i azila, ali i za granični promet te slobodu kretanja”, poručila je vlada. Ograničavanje slobode kretanja rezultiralo bi domino-efektom ukidanja 120 bilateralnih sporazuma između Berna i Bruxellesa, među kojima su i sporazumi o uzajamnom priznavanju industrijskih standarda, javnoj nabavi, poljoprivredi, istraživanju te cestovnom i zračnom projevozu.

Poslovna zajednica upozorava kako usvajanje euroskeptičnog prijedloga u svibnju ne bi samo ugrozilo pristup europskom tržištu, već i dostupnost radne snage. Referendum je najavljen usred spora Berna i Bruxellesa oko novog ugovora kojim bi Švicarska usvojila pravila jedinstvenog tržišta.

Komentirajte prvi

New Report

Close