Vlada ne namjerava prihvatiti pravorijek Stalnog izabranog sudišta pri Hrvatskoj gospodarskoj komori koje je u arbitražnom postupku, što su ga pokrenuli SN i DOM Holding, utvrdilo da je sporazum iz kolovoza 2005. godine o prijenosu dionica Liburnia Riviera Hotela iz portfelja Hrvatskog fonda za privatizaciju na holdinge legalan. Država će, odnosno HFP, najavio je jučer na konferenciji za novinare potpredsjednik Vlade Damir Polančec, putem Državnog odvjetništva kao svog zastupnika podići tužbu pred Trgovačkim sudom kojim će tražiti poništenje pravorijeka što ga je u arbitražnom postupku donijelo Stalno sudište pri HGK.
Naknadni akt
Taj korak proizlazi iz Vladina stava da sporazum nije valjan te da iz njega stoga ne mogu proizaći pravne posljedice. Polančec, naime, poručuje da Dom i SN Holding nisu vlasnici dionica LRH, nego je jedini stvarni vlasnik tih dionica Hrvatski fond za privatizaciju, odnosno država. Temelj za tu tvrdnju su, po Polančecovu objašnjenju, u dvije bitne točke sporazuma, odnosno odredba da sporazum postaje pravno valjan ako ga potvrdi Vlada posebnom odlukom najduže 20 dana od dana potpisivanja te odredba da će se svi sporovi koji proizlaze iz sporazuma, ali tek nakon njegova konzumiranja, rješavati arbitražom pred HGK. Budući da Vlada nije potvrdila sporazum u utvrđenom roku, nego je povukla svoju suglasnost na potpis ugovora, Komisija za vrijednosne papire donijela je odluku da sporazum nije pravno valjan, podsjetio je Polančec i napomenuo da je upravo zbog toga Komisija dala nalog Središnjoj depozitarnoj agenciji da obavi “preknjižbu”, odnosno ponovno prebaci dionice LHR-a HFP-u. Uz ogradu da strane u sporu još nisu skinule oznaku povjerljivosti, jučer je arbitražnu odluku posredno komentirao i predsjednik Stalnog izabranog sudišta dr. Mihajlo Dika. On, međutim, potpuno oprečno stavu koji je iznio Polančec objašnjava da je polazište za odlučivanje u postupku arbitraže, bilo to da je ugovor konzumiran, odnosno pravovaljan, jer je država ispunila glavnu svrhu ugovora, odnosno obavila prijenos dionica iz HFP-a holdinzima. To što je država vratila dionice stvar je naknadnog akta za koji arbitražno sudište nije nadležno, navodi Dika razloge zbog kojih arbitražni sud nije naredio da se dionice ponovno vrate holdinzima, nego je dao pomalo zbunjujući nalog da im se prenese samo 1570 dionica LRH što predstavlja tek neznatan udio u temeljnom kapitalu. Riječ je, međutim, o razlici između broja dionica koje su spornim ugovorom o nagodbi utvrđeno da će biti prenesene holdinzima, a to je 255.980 dionica koje su u prvom koraku, stvarno prenesene, odnosno 254.410 dionica. Arbitraža je dakle i time podcrtala da ugovor ocjenjuje pravovaljanim jer je ustvrdila da je 254.410 dionica već jednom preneseno. Za potpredsjednika Vlade arbitražni pravorijek, kako se čini, ne predstavlja presudni akt u raspetljavanju slučaja Liburnija. Za definiranje stvarnog vlasništva, prema njegovim riječima bit će najvažnija odluka Upravnog suda, za koju je, kako kaže, teško reći kada će se donijeti. “Uvjereni smo, a to kaže i Državno odvjetništvo, da stojimo dobro u tom slučaju jer sporazum o prijenosu dionica nije dobio suglasnost Vlade”, poručuje Polančec.
Upozorenje Opatiji
I tu Vladinu “čvrstu točku” Dika također osporava. Dika je naime, uvjeren da arbitražni pravorijek, koji po zakonu ima snagu pravomoćne sudske presude, neće biti poništen na Trgovačkom sudu. Kao takav mogao bi biti svojevrsno polazište za buduću odluku Upravnog suda jer, kako kaže Dika, kada postoji pravomoćna presuda, drugi sudovi morali bi je respektirati. S Polančecom se Dika slaže da je teško predvidjeti koliko će pred Upravnim sudom trajati postupak što ga je zapravo pokrenuo SN Holding protiv odluke Komisije za vrijednosne papire kojom su dionice praktički oduzete holdinzima. No vjeruje da se taj pravorijek može očekivati tek nakon izbora. Dika jučer na konferenciji za novinare održanoj u HGK nije objašnjavao na čemu temelji tu procjenu, ali je upozorio vlasti grada Opatije na rizik u koji ulaze ako prihvate Vladinu, jučer ponovno potvrđenu namjeru prijenosa kontrolnog paketa dionica LRH. “Ako Upravni sud odluči da naknadni akt, odnosno odluka Komisije za vrijednosne papire, nije bila utemeljena, država će holdinzima morati vratiti sve dionice”, upozorava Dika. Potpredsjednik Polančec je, naime, jučer ponovio da će se Vlada potruditi da do Dana Grada Opatije, 14. lipnja, obavi prijenos kontrolnog paketa dionica Opatiji. Za to je, ističe, već formiran pravni tim koji će definirati ugovor.
(Marija Brnić i Mirela Klanac)
U Hrvatskoj 50, u Engleskoj 5% pokušaja pobijanja
Najava tužbe Trgovačkom sudu zbog arbitraže uobičajeni je pravni lijek, no nismo imali loše iskustvo u smislu poništenja naših pravorijeka, komentirao je dr. Mihajlo Dika potez kojim Vlada želi osporiti pravorijek u korist holdinga. Kada se ugovara arbitraža, ona je izraz povjerenja partnera, a za razliku od svjetskih standarda, u nas se pokušava pobiti u 50 posto slučajeva. No i tada, ističe Dika, to je bilo neuspješno. Za razliku od Hrvatske, u Velikoj Britaniji se arbitražni nalazi pokušavaju osporiti u samo pet posto slučajeva.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu