Tvornica ulja Čepin d.o.o. kreće u investiciju vrijednu 45 milijuna eura, a koja će se realizirati pod nazivom “Dizelsko postrojenje”. Projekt bi trebao započeti u listopadu i protegnuti se na osamnaest mjeseci, odnosno završiti u prvoj polovici 2009. godine. Na prostoru postojećeg tvorničkog kruga u tom intervalu planira se izgraditi pogon za ekstrakciju, novi silosni kapaciteti, industrijski kolosijek na pravcu Đakovo – Osijek u dužini većoj od dva kilometra te pogon za proizvodnju biodizela s kapacitetom od 60.000 tona godišnje za što će biti potrebno ugovoriti proizvodnju uljane repice na čak 45.000 hektara poljoprivrednih površina. Istovremeno će se stvoriti uvjeti za povećanje broja zaposlenika kojih je sada 200, na novih 60-ak.
Kredit HPB-a
Čepinski uljari investiciju planiraju pokrenuti kreditnim zaduženjem kod Hrvatske poštanske banke, djelomice računaju i na potporu Hrvatske banke za obnovu i razvoj, ali i eventualnoga strateškog partnera. O kojim je konkretno investitorima riječ, u javnosti se, nakon što je “procurila” informacija o odustanku Hypa, gotovo ništa i ne zna. No inicijalni pregovori s partnerima su započeli. Potvrdio je to i sam predsjednik Uprave IPK Tvornice ulja Čepin d.o.o. Stjepan Komar. Tko su oni, moglo bi se ipak doznati tek za koji mjesec. Za sam početak ostvarenja projekta “Dizelsko postrojenje” čekala se prošlogodišnja odluka o fuzioniranju, odnosno pripajanju IPK Tvornice ulja Čepin d.d. društvu Jestivo ulje IPK Osijek 2000. d.o.o. Tim se činom temeljni kapital Jestivoga ulja, kao društva preuzimatelja, povećao s iznosa od 266,68, na 310,69 milijuna kuna što je otvorilo mogućnost pokretanja ove opsežne investicije. Proces registracije novoga društva s ograničenom odgovornošću, ali pod novim-starim nazivom IPK Tvornica ulja Čepin je u tijeku na Trgovačkom sudu u Osijeku. No društvenim je ugovorom definirano kako će se nakon toga ponovno krenuti u proces preoblikovanja iz d.o.o. u d.d., a što bi se trebalo obaviti do kraja godine. Hoće li potom krenuti i privatizacija, Komaru je, kaže, teško u ovoj fazi bilo što reći jer se o tome mora očitovati sam vlasnik. Budući da financijska izvješća o poslovanju za 2006. godinu još nisu revidirana, s konkretnim brojevima nije želio izlaziti u javnost.
Manji gubitak
Priznaje kako su poslovali s gubitkom, ali je on znatno smanjen u odnosu na godinu dana prije. Poznato je također kako oko 35 posto u ukupnoj strukturi prihoda čepinske Uljare čini izvoz sirovog i rafiniranog ulja te pogače suncokreta i uljane repice na tržišta Austrije, Njemačke, Italije, BiH te Slovenije, a ostatak završava na domaćem tržištu.
Na tržištu uskoro i dva nova tipa ulja
Prema najavama pristiglim iz Uprave Tvornice ulja, na tržište bi se uskoro trebala plasirati i dva nova tipa ulja IPK Tvornice ulja Čepin d.o.o. Investirano je u to između 2,5 i 3 milijuna kuna, a Čepinčani se nalaze u fazi nabavke određenih sirovina kojih nema u Hrvatskoj. Novi proizvodi samo su rezultat suradnje s osječkim Prehrambeno-tehnološkim fakultetom, a ona će se nastaviti projektom stvaranja novih proizvoda od nusproizvoda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu