Prvi put cyber incidenti smješteni su kao najvažniji svjetski poslovni rizici, prema devetom Allianzovu barometru rizika za 2020., čime je višegodišnji najvažniji rizik, zastoj u poslovanju, potisnut na drugo mjesto. Kako je priopćila njemačka osiguravateljna kompanija, računalni rizici najveći su problem za 39 posto ispitanika, dok je zastoj u poslovanju najveći izazov za 37 posto anketiranih. U devetom godišnjem istraživanju o najvećim poslovnim rizicima sudjelovalo je više od 2700 stručnjaka iz 100 zemalja. Osviještenost o cyber-prijetnjama narasla je brzo u posljednjih nekoliko godina, a pokreće je sve veća ovisnost kompanija o podatkovnim i informatičkim sustavima i niz velikih incidenata.
42 milijuna
dolara u prosjeku doseže iznuda za velike količine podataka
Prije sedam godina bila je tek na 15. mjestu sa samo šest posto odgovora.
Rast osviještenosti
Osim što su na samom vrhu svjetskih rizika, cyber-incidenti su i među najveća tri rizika u brojnim ispitivanim zemljama. U Austriji, Belgiji, Francuskoj, Indiji, Južnoafričkoj Republici, Južnoj Koreji, Španjolskoj, Švedskoj, Švicarskoj, Ujedinjenom Kraljevstvu i SAD-u oni su i među najvažnijim poslovnim rizicima. Društva su suočena s izazovima većih i skupljih povreda podataka, povećanja napada ucjenjivačkim softverom (ransomware) i incidenata zavaravanja (spoofing), kao i mogućnosti kazni ili sudskih sporova zbog povrede privatnosti nakon događaja. Veliki slučaj povreda podataka koji obuhvaća više od milijun ugroženih zapisa sada u prosjeku košta 42 milijuna dolara što predstavlja rast od 8 posto iz godine u godinu. “Incidenti postaju sve štetniji, sve su češće usmjereni na velika poduzeća sa sofisticiranim napadima i velikim zahtjevima za iznudu. Prije pet godina uobičajeni zahtjev za iznudu iznosio bi desetke tisuća dolara.
Danas može iznositi milijune”, izjavio je Marek Stanislawski, zamjenik glavnog direktora Odjela za cyber-pitanja u društvu AGCS.
Trend gubitaka
Nakon nekoliko godina na vrhu zastoj u poslovanju pao je na drugo mjesto u Allianzovu barometru rizika. Međutim, trend većih i složenijih gubitaka zbog zastoja u poslovanju i dalje ostaje isti.
Uzroci postaju sve raznolikiji – od požara, eksplozija ili prirodnih nepogoda do digitalnih lanaca opskrbe ili čak političkog nasilja. Kompanije su isto tako sve izloženija izravnim ili neizravnim učincima pobuna, građanskih nemira ili terorističkih napada.
39 posto
ispitanika navelo je cyber rizike kao najvažniji
Prošle su se godine pojačali građanski nemiri u Hong Kongu, Čileu, Boliviji, Kolumbiji i Francuskoj, zbog čega je došlo do štete na imovini, zastoja u poslovanju i općenitog gubitka dohotka za lokalne i međunarodne tvrtke zato što su mjesecima trgovine bile zatvorene, kupci i turisti držali su se podalje ili zaposlenici nisu mogli pristupiti svojim radnim mjestima zbog sigurnosnih problema.
Promjene zakonodavstva i propisa (treće mjesto s 27 posto odgovora) i klimatske promjene (sedmo mjesto sa 17 posto odgovora) popele su se za najviše mjesta na svjetskoj razini, pri čemu su trgovinski rat između SAD-a i Kine, brexit i globalno zatopljenje istaknuti kao sve veći problemi kompanija i njihovih zemalja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu