U programu hrvatskog predsjedavanja Vijećem EU unutar četiri široko postavljena prioriteta – Europa koja raste i razvija se, Europa koja povezuje, Europa koja štiti i Europa koja je globalno utjecajna – provučen je i niz pojedinačnih tema koje Plenkovićeva administracija nastoji gurnuti u prvi plan do lipnja 2020.
Najvećim dijelom radi se o nastavku započetih projekata i politika, kojima će se nastojati dati pozornost. Tako se najavljuje nastaviti s daljnjim produbljivanju bankovne unije i raspravom o uspostavi Europskog sustava osiguranja depozita, te rješavanju problema nenaplativih kredita. Izdvaja se u programu i najava prilagođavanja postojećih poreznih pravila uvjetima globalizacije i digitalizacije, kako bi se "pošteno i pravedno oporezivala novonastala vrijednost ondje gdje se stvara".
Uz jači sustav nadzora nad granicama EU Hrvatska će nastaviti i rad na uspostavi okvira za zajednički europski sustav azila. U planu je i dovršetak pregovora o europskom fondu za prilagodbu globalizaciji, u kontekstu tržišta rada i demografskih izazova.
Poseban naglasak se planira dati usklađivanju industrijske strategije i zahtjeva digitalnog doba, s fokusom na doprinos područja istraživanja i svemira napretku i jačanju gospodarstva i finaliziranje okvira za zajednička ulaganja EU u ta područja.
Pokrenut će se i raspravu o "cirkulaciji mozgova" i privlačenju talenata iz cijeloga svijeta, a jedan od konkretnijih koraka bit će i uspostava europskog turističkog brenda za zajedničku promociju na dalekim tržištima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu