Suosnivač Ubera i nekadašnji prvi čovjek Travis Kalanick raskrstio je s kompanijom kako bi se fokusirao na novi poduzetnički pothvat.
A on se naslanja na najbrže rastući segment Uberova poslovanja – dostavu hrane. Kako je objavio Uber, Kalanick će napustiti izvršni odbor kompanije do kraja godine. K tome, glasnogovornica Ubera je potvrdila da je nekadašnji kormilar prodao sve dionice koje je posjedovao, vrijedne približno tri milijarde dolara. Podsjetimo, Kalanick je 2009. osnovao Uber zajedno sa Garettom Campom, a na ideju internetske platforme za prijevoz došli su nakon što u Parizu nisu mogli doći do taksija.
Kompanija je tijekom 10 godina donijela revoluciju u branšu prijevoza putnika te je izazvala promjenu regulative taksi prijevoza širom svijeta. Od 2010. godine Uberovih četiri milijuna vozača obavilo je 15 milijardi vožnji. Kalanick je na čelu kompanije imao praktički potpunu kontrolu, a ubrzo su na svjetlo dana isplivali korporativni skandali koji su Uber ocrtavali kao kompaniju s toksičnom radnom kulturom koja je poticala seksualno uznemiravanje i maltretiranje zaposlenika.
Pod pritiskom investitora Kalanick je u listopadu 2017. dao ostavku u sklopu niza mjera kojima je Uber želio poboljšati korporativno upravljanje. U priopćenju povodom odlaska Travis Kalanick je istaknuo kako se sada, kada je Uber javna kompanija na burzi, želi fokusirati na svoj trenutni posao i filantropiju. A njegov trenutni posao je kompanija pod nazivom CloudKitchens koja se bavi izgradnjom industrijskih kuhinja i najmom prostora restoranima koji isključivo dostavljaju hranu.
Ideja je da restorani mogu unajmiti kuhinjski prostor u kojoj će pripremati hranu za dostavu putem servisa kao što je, primjerice, Uber Eats. Time značajno smanjuju troškove poslovanja. Prema tvrdnjama tvrtke, tržište dostave hrane u SAD-u trenutno vrijedi 35 milijardi dolara. Glasnogovornica otkriva tek da je Kalanick uložio "nekoliko stotina milijuna dolara".
Prema podacima portala Crunchbase, u CloudKitchens je 400 milijuna dolara uložio i saudijski državni investicijski fond. Što se tiče Uberovih dionica koje je Kalanick prodao, valja naglasiti kako su od svibnja kada su uvrštene na burzu izgubile više od 30 posto vrijednosti. Na Badnjak su vrijedile 30,44 dolara. Analitičari sve više sumnjaju da će Uber ikada biti profitabilan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu