Slijedi pravna bitka za Mercator na slovenskom sudu

Autor: Suzana Varošanec , 18. prosinac 2019. u 22:00
Foto: Josip Regovic/PIXSELL

Odluka slovenskog AZTN-a bez peresedana, privremeno oduzeli Fortenovi 69,57 posto udjela u Mercatoru. Radi li se o kršenje temeljnog načela Europske unije o slobodnom kretanju kapitala?.

Privremenom mjerom oduzimanja dionica Mercatora, odlukom bez presedana slovenskog AZTN-a kako to kvalificiraju iz Agrokora i Fortenove, Slovenija je “neutemeljeno otuđila privatno vlasništvo Agrokora”. Posrijedi je, kažu, namjerna pogrešna primjena zakona koji se primjenjuje u pravilu na prometne prekršaje. Tvrde i da to Sloveniju čini “nesigurnom za strane investitore”, a prozivaju i za navodno kršenje temeljnog načela EU o slobodnom kretanju kapitala među državama članicama te dijela odredaba iz Europske konvenciji o ljudskim pravima, uključujući zaštitu privatnog vlasništva.

U prvim komentarima se ističe da odluka potencijalno ugrožava sam smisao nagodbe, pa i da čini Fortenovu manje atraktivnom za daljnja eventualna preuzimanja, dok se s aspekta slovenskih vlasti sve tumači kao nastojanje za stavljanje Mercatora pod kontrolu, radi zadržavanja kanala distribucije za slovenske dobavljače. Kako bilo, nakon zapljene 69,57%-toga udjela Agrokora u Mercatoru, procijenjene vrijednosti iznad 140 mil. eura, čini se da slijedi pravna bitka na sudovima. No,i dio imovine u Srbiji također je na meti, sudeći po recentnoj izjavi Miroslava Miškovića da je Delta spremna uključiti se u pojedina preuzimanja Agrokorovog nasljeđa.

Samo pak jučerašnje priopćenje Fortenove ne otkriva mnogo u dijelu pravnih poteza i kako namjeravaju štititi vlasničke interese u Sloveniji. Naime, potezi koji se poduzimaju političke su prirode, pa tako su o svemu već informirana veleposlanstva svih članica EU u Sloveniji, te veleposlanstva SAD-a i Rusije. Tek kratko navode da će izvanredni povjerenik Agrokora “nastaviti štititi imovinu kompanije svim raspoloživim pravnim sredstvima”, a prema stručnjacima za pravo tržišnog natjecanja, jedan je pravni put – pokretanje upravnog spora protiv navedene odluke na slovenskom upravnom sudu.

Komentirajte prvi

New Report

Close