"Fond je u 2019. godini ukupno dodijelio 250 milijuna kuna bespovratnih sredstava za više od 1700 projekata i plan je s našim programima nastaviti i u sljedećoj godini. S obzirom na dostupnost sredstava, godinu smo odlučili zaključiti sa još dva natječaja", rekla je zamjenica direktora Fonda Alenka Košiša Čičin-Šain.
Naime, nakon što je ove godine s 49 milijuna kuna potaknuo korištenje obnovljivih izvora energije u obiteljskim kućama te kod registriranih iznajmljivača i obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava koji imaju smještajne kapacitete, Fond će 4. prosinca objaviti natječaj kojim takve projekte želi potaknuti i u javnim ustanovama, najavili su iz Fonda u ponedjeljak u priopćenju.
"Javne ustanove vrlo često imaju zastarjele i neučinkovite sustave grijanja te je namjera ovog programa potaknuti rekonstrukciju kotlovnica, koje bi umjesto energenata, poput lož ulja trebale koristiti lokalno dostupne obnovljive izvore energije. S ukupno 10 milijuna kuna Fond će sufinancirati sustave koji uključuju kotlove na biomasu, dizalice topline, sunčane toplinske pretvarače te sustave za proizvodnju električne energije uz pomoć fotonaponskih modula", najavila je Košiša Čičin-Šain.
Ustanove za jedan ili više sustava na jednom ili više objekata mogu dobiti sufinanciranje od 40, 60 ili 80 posto, ovisno o lokaciji, a najviše do pola milijuna kuna. U Fondu očekuju da će uštede biti značajne, a provedba tih projekata će utjecati pozitivno i na okoliš u neposrednom okruženju tih zgrada. Koristit će se energenti koji puno manje zagađuju, dok su istovremeno i učinkovitiji, istaknula je Košiša Čičin-Šain.
Kad je riječ o zaštiti okoliša, u Fondu ističu kako je otpad uvijek aktualno pitanje, a osim lokalnih komunalnih društava, bitnu ulogu u akcijama osvještavanja građana imaju organizacije civilnog društva, odnosno udruge. Fond je stoga i ove godine osigurao bespovratna sredstva za projekte ponovne uporabe te čišćenja morskog dna.
"Prošle godine je odobreno sufinanciranje za 28 projekata, koji su se pokazali izuzetno zanimljivima i imali su odličan odaziv građana u svim akcijama. Cilj nam je da se građani što više uključe u ovakve teme, kako bi ih potaknuli da prvenstveno razmisle o količini stvari koje koriste i o njihovoj prenamjeni, a onda i o važnosti pravilnog odlaganja svega što im više nije potrebno", rekla je Košiša Čičin-Šain.
Najmanji iznos sufinanciranja po pojedinom projektu je 20.000 kuna, dok je maksimalan iznos 60.000 kuna. Za provedbu programa je ukupno osigurano 800.000 kuna.
Više informacija o pozivima, kao i vodiči za uspješnu prijavu, mogu se pronaći na internetskim stranicama Fonda za zaštitu okoliša i energetku učinkovitost – www.fzoeu.hr
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu