Odgođena sanacija izgorjele Rafinerije nafte Brod

Autor: Poslovni dnevnik , 19. kolovoz 2019. u 22:00
U svibnju je potpisan ugovor o opskrbi plinom uništene Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu/Ivica Galović/PIXSELL

Na čekanju i dio radnika Rafinerije ulja Modriča jer su poslovno povezani s brodskom kompanijom.

Sanacija postrojenja u Rafineriji nafte Brod, koje je uništeno u požaru prošle godine, još nije počela, a radnici koji su od 1. lipnja poslani na čekanje neće biti vraćeni na posao do kraja godine, potvrdio je za portal Capital.ba Đorđe Cvjetković, predsjednik Sindikalne organizacije Rafinerije u Brodu.

Rafinerija je obustavila proizvodnju 9. siječnja ove godine, nakon što je početkom listopada prošle godine požar uništio jedno postrojenje, a prema najavama ruskih vlasnika ponovno bi trebala početi s radom u siječnju 2020. Dio zaposlenika Rafinerije nafte Brod bit će na čekanju, a iako je bilo planirano da se od srpnja većina radnika vrati na posao, to se nije dogodilo, već je plaćeno odsutstvo produženo do kraja godine. "Na čekaju će do kraja godine biti 130 radnika Rafinerije nafte Brod.

 

70 posto

plaće dobivaju radnici koji su poslani na čekanje

Oni su na čekanju uglavnom na dobrovoljnoj osnovi. Po mojim saznanjima još se ne radi ništa na sanaciji postrojenja na kojem se dogodila havarija, čekamo sastanak sa zamjenikom glavnog direktora Zarubežnjefta, vlasnika rafinerije", rekao je Cvjetković, dodajući da radnici koji su na čekanju i dalje primaju 70 posto plaće. Prema njegovim riječima, problem nije samo čekanje, već i odlazak iskusnih radnika koji su nezadovoljni plaćama.

Na čekanju i dio radnika Rafinerije ulja Modriča budući da su poslovno povezani. Početkom svibnja ove godine između Rafinerije nafte Brod, Crodux plina i ruskog Zarubežnjefta te Plinacroa potpisan je ugovor o opskrbi plinom Rafinerije nafte u Bosanskom Brodu. Time bi trebao biti riješen dugogodišnji problem onečišćenja zraka u Slavonskom Brodu. Rafinerija nafte godinama posluje u minusu, a akumulirani gubitak je na kraju prošle godine dosegnuo 622 milijuna KM (oko 2,5 mlrd.kuna). Cijela naftna industrija RS u gubicima je većim od 2 mlrd. KM (8 mlrd. kuna). 

Komentirajte prvi

New Report

Close