Istragom se želi utvrditi kako su vodeće online platforme na tržištu postigle snagu, štete li konkurenciji, potiskuju li inovacije ili na drugi način štete potrošačima.
Ministarstvo pravosuđa nije obznanilo koje su to tvrtke, ali je naglasilo kako će se u razmatranju uzeti u obzir zabrinutost o "pretraživanju, društvenim medijima i nekim maloprodajnim uslugama na internetu".
"Bez discipline smislene tržišne konkurencije, digitalne platforme mogu djelovati na način koji ne odgovara zahtjevima potrošača", izjavio je u priopćenju pomoćnik državnog odvjetnika Makan Delrahim, koji je na čelu Odjela za zaštitu tržišnog natjecanja.
U lipnju je Reuters izvijestio da se Ministarstvo pravosuđa sprema istražiti jesu li Amazon, Apple, Facebook i Alphabet Google zloupotrijebili svoju tržišnu moć.
Tehnološke tvrtke suočavaju se s neuspjehom u Sjedinjenim Državama i širom svijeta, potaknute zabrinutošću među zakonodavcima i skupinama potrošača da imaju previše moći i štete korisnicima i poslovnim rivalima.
Sve se glasnije traže stroži propisi ili čak razbijanje velikih tehnoloških kompanija koje su pod strogim nadzorom posle niza skandala sa ugrožavanjem privatnosti svojih korisnika.
Američki predsjednik Donald Trump posljednjih je mjeseci žestoko kritizirao velike tehnološke kompanije. Pozvao je i na pomnije ispitivanje društava društvenih medija i Googlea, optužujući ih da potiskuju konzervativne glasove na internetu, bez iznošenja bilo kakvih dokaza.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu