Tijekom dana dio radnika je prosvjedovao ispred zgrade središnjice HDZ-a BiH, čije ministre u Vladi Federacije BiH drže odgovornim za prestanak rada.
Kako je izvijestio predsjednik Skupštine Neovisnog sindikata Aluminija Pero Bebek, radnicima će biti isplaćena jedna akontacija u iznosu plaće.
"Trebali bi dobiti plaću u obliku akontacije, pokrenut će se stečajni postupak. Po najavama odvjetnika taj proces neće se dogoditi tako brzo. Do toga trenutka ovo će vodstvo upravljati Aluminijem", rekao je Bebek novinarima.
Po njegovim riječima nanesena je golema šteta Aluminiju, čiji je 900 radnika te još 250 izvođača radova ostalo bez posla.
"Osim naših 930 djelatnika, još je oko 250 izvođača radova. Aluminij u luci Ploče sudjeluje s oko 20 posto kapaciteta. Svakog mjeseca će se u Hercegovini sliti 4 milijuna maraka manje, što će osjetiti svi", pojasnio je Bebek.
On je izrazio sumnju da se kompanija uopće može obnoviti. "Kompanija je uništena. Ovo je najgori trenutak od rata. Ovo je jedna velika nebriga politike", dodao je.
Predsjednik sindikata Romeo Biokšić ocijenio je da je gašenje Aluminija rezultat loše politike.
"Nadali smo se da Vlada neće dopustiti gašenje tvornice. Jedna loša politika koja se vodi na ovim prostorima pokazala je svoje pravo lice", istaknuo je predsjednik Sindikata Aluminija.
Radnici su mirne prosvjede održali ispred središnjice HDZ-a BiH u Mostaru, a jedan od njih je pred novinarima demonstrativno potrgao stranačku iskaznicu.
HDZ BiH je istodobno priopćio kako je gašenje Aluminija udar na život Hercegovine te je pozvao radnike na pribranost i zajedničko traženje rješenja za izlaz iz krize.
Četiri minute iza ponoći posrnula mostarska kompanija Aluminij isključena je u srijedu s napajanja električne energije čime je označen njezin kraj, a s ovakvim nekontroliranim gašenjem značajan dio pogona Elektrolize bit će zauvijek izgubljen za mogućnost eventualne obnove rada.
U ponedjeljak su propali razgovori između Vlade i predstavnika švicarskog Glencorea, što je bio posljednji pokušaj za očuvanje kompanije. Švicarska kompanija tražila je nižu cijenu struje, što je bio uvjet da Aluminij prestane gomilati gubitke koji su veći od 200 milijuna eura. Vlada FBiH je, međutim, odbila takvu mogućnost.
Aluminij je najveća kompanija u Hercegovini i zapošljavao je oko 900 radnika, te je imala godišnji promet od 320 milijuna maraka. Osnovana je 1981. godine, a prekinula je proizvodnju ratne 1992., da bi bila obnovljena uz pomoć hrvatske vlade 1997. godine.
Hrvatska vlada je suvlasnik u iznosu od 12 posto, a po 44 posto imaju Vlada Federacije BiH i radnici.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Aluminijiu Mostar je konkurencija praktički cijeli svijet. Bez subvencionirane struje kao i dobre cijene aluminija na svjetskim burzama, ta kompanija je izložena nenormalnim oscilacijama u poslovanju i riziku od propasti. Tu su još i razne carine koje puno toga uvjetuju. Upravljati jednom takvom kompanijom je logistički horor. Aluminij Mostar spada u najveće izvoznike u BiH, ali i uvoznike i ta kompanija na nekakvih 100 milijuna eura izvoza, treba uvoz raznih sirovina u vrijednosti od 60 milijuna eura kako koje godine. To je jedno bolesno poslovanje, besperspektivno i osuđeno na propast kao i brodogradnja u Hrvatskoj koja je po sličnim principima funkcionirala. Hvala Bogu, komunisti su u širokom luku zaobilazili Hercegovinu i samo su u Mostaru digli taj socijalistički mastodont pa poduzetna Hercegovina nije ugrožena koja je u 2018. uprihodila 35 milijardi kn, recimo poduzetnici Međimurske i Varaždinske županije su uprihodili 38 milijardi kn, ali njih ima 290 tisuća, a Hrvata u Hercegovni je 200 tisuća. Npr. Hercegovina je najvitalniji i najpoduzetniji dio BiH jer Hercegovci nemaju socijalistički mentalni sklop kao Muslimani u BiH koji danas i jesu u gadnim problemima i nestaju jer imaju hrpetinu socijalističkih mastodonata za koje su vezani i koje subvencioniraju da bi opstali i spasili tisuće slabo plaćenih radnih mjesta, a Hercegovina ima samo taj Aluminij Mostar problematičan koji čini sa svojih možda 800 milijuna kn prihoda nešto više od 2% gospodarstva Hercegovine. Elektroprivreda HZHB Mostar će napokon prodisati gašenjem Aluminija kojeg je morala subvencionirati i ta kompanija bez problema može preuzeti polovicu radnika Aluminija jer je zadnjih 10 godina i brinula o polovici radnika Aluminija. Možda se čini kao velika šteta jer se Aluminij ugasio, ali Hercegovina si je s grbe skinula velikog gubitaša, većina radnika Aluminija je starosti 55+ godina i pred mirovinu te muslimani ne mogu više ucijenjivati političare u Mostaru gašenjem Aluminija da bi se izglasali neki zakoni koji odgovaraju muslimanima. Sad hrvatski političari u BiH trebaju sve žive institucije blokirati u bih i ne dizati ruku kad će trebati subvencionirati neku bošnjačku poluraspalu kompaniju.
Ako bi se među političarima tražila odgovornost, onda su najviše odgovorni HSP-ovci i Lijanovićevi ljudi koji su jedno vrijeme drmali Aluminijem i dobre dugove nagomilali, ali tražiti krivce među političarima je glupost. Aluminij je socijalistički mastodont koji nije ni u vrijeme osnivanja napravljen da radi na svjetskom tržistu, vec da bude sirovinska baza za jugoslavensku avio-industriju. Nekakvo saniranje Aluminija znači samo ponovno generiranje gubitaka u budućnosti. Aluminij već gotovo 10 godina nije u stanju proizvoditi cjenovno konkurentan proizvod, proizvode burzovnu robu, tržište se promjenilo i firma nema budućnost u ovakvom modalitetu kakvom je do sada poslovala. Mislim da će Švicarci i još par domaćih jakih firmi poput Feala iz Hercegovine uzeti pod svoje Aluminiji u stečaju i spasiti ono najzdravije, sačuvati polovicu radnih mjesta i čekati da Čermak izgradi plinsku elektranu u srcu Hercegovine kako je najavljeno.
Uključite se u raspravu