Lokalci ispravili ocjenu na 3,9. Sedam općina ‘palo’

Autor: Marija Brnić , 04. srpanj 2019. u 12:00
Pazin uključio građane u planiranje proračuna

Analiza IJF-a pokazuje da samo županije posve pridržavaju zakona i objavljuju dokument objavljuju izglasani proračun.

Transparentnost proračuna lokalnih jedinica koju već pet godina prati Institut za javne financije bilježi porast i zaslužuje ocjenu 3,9 od mogućih 5. U 2015. kada je projekt započet, prosjek proračunske transparentnosti iznosio je 1,8, a usprkos solidnom napretku IJF naglašava kako se samo sve županije u cijelosti pridržavaju zakona i objavljuju izglasani proračun, te izvještaje o godišnjem i polugodišnjem izvršenju proračuna, dok je priličan broj gradova i općina koji se tih zakonskih obveza ne pridržavaju. Samo četiri županije i osam gradova u svim dosadašnjim ciklusima objavljivali su svih pet proračunskih dokumenata – Krapinsko-zagorska, Šibensko-kninska, Varaždinska i Zadarska županija, te Buzet, Osijek, Pazin, Pula, Rijeka, Slavonski Brod, Vodice i Zagreb. S druge strane, sedam općina niti jednom u proteklih pet godina nije objavilo niti jedan proračunski dokument – Gorjani, Pojezerje, Prgomet, Proložac, Punitovci, Sućuraj i Zrinski Topolovac.

Što se županija tiče, one su sada “odlikaši” s ocjenom od 4,9, dok su gradovi “vrlo dobri” s prosjekom od 4,3, a “kaskaju” općine s ocjenom od 3,8. Premda se objavljuje sve veći broj dokumenata, na uvid se daje manje prijedloga nego izglasanih proračuna, posebno u općinama, dok polovica općina i 40% gradova nije objavilo proračunski vodič za građane.

Najveći napredak IJF je zabilježio u općinama Gornji Mihaljevac, Preko i Stankovci, koji su s nule skočili na peticu. Ovo je i druga godina za redom u kojoj nema niti jednog grada bez objavljenog bar jednog dokumenta, dok unatoč napretku još uvijek 15 općina ne objavljuje dokumente, među kojima i jedna od najbogatijih – Karlobag.

Kao posebno napredne IJF izdvaja Rijeku, koja već godinama građane uključuje u planiranje proračuna kroz projekt “Proračun(ajme)”, te Pazin kroz čiji projekt “Pazi(n), proračun” građani već od svibnja ove godine s vlastima planiraju proračun za 2020., pri čemu oni sami biraju male komunalne akcije koje će se realizirati. I Bjelovar je nedavno građanima ponudio aplikaciju “Isplate iz proračuna”.

Što se općina tiče, o proračunu se s javnošću savjetuju Bedekovčina, Novigrad Podravski, Pićan i Rovišće, no velik je broj onih koji imaju loše organizirane web stranice, a Pojezerje je jedina općina koja niti nema službene
stranice. 

Komentirajte prvi

New Report

Close