Iako se ove i sljedeće godine očekuje cikličko usporavanje globalnog rasta, područje srednje i istočne Europe rezultatima će nadmašiti ostala rastuća tržišta, priopćili su u četvrtak iz Unicredita.
Stručnjaci talijanske banke na Godišnjem sastanku i poslovnom forumu Europske banke za obnovu i razvitak (EBRD) prezentirali su makroekonomske izglede za 2019.-2020., istaknuvši da u tom razdoblju očekuju cikličko usporavanje globalnog rasta Usporavanje će prije svega biti posljedica očekivane tehničke recesije u SAD-u, gdje će aktualno razdoblje rasta vjerojatno potrajati najduže u povijesti.
Navode i da se usporavanje globalne trgovine već materijaliziralo, pri čemu se ovog ljeta očekuje kratkoročni oporavak zahvaljujući vjerojatnom skoku njemačke proizvodnje, potencijalnom trgovinskom sporazumu SAD-a i Kine te povoljnim globalnim financijskim uvjetima, a nakon što se američka središnja banka Fed i europska središnja banka ECB ponovno okrenu umjerenijoj monetarnoj politici.
3,2 posto
rasta BDP-a i više očekuje skupinu šest država CEE regije
U eurozoni se tijekom ove i iduće godine očekuje usporavanje ekonomskog rasta na jedan posto. S druge strane, predviđaju da će srednja i istočna Europa rezultatima nadmašiti ostala rastuća tržišta. "Poput ostatka svijeta, srednja i istočna Europa također će biti pod utjecajem globalnog usporavanja. Međutim, ta regija mogla bi biti bolje pozicionirana za suočavanje s vanjskim nepovoljnim kretanjima od drugih rastućih tržišta zahvaljujući snazi domaće potražnje, povoljnoj monetarnoj politici i manjem oslanjanju na kratkoročno nestabilno vanjsko financiranje.
Očekuje se da će ekonomsko okruženje u 2019. ostati povoljno", stoji u priopćenju. Nakon dostizanja vrhunca u 2018., očekuje se da će BDP država srednje i istočne Europe koje su članice EU-a nastaviti rast iznad očekivanih dugoročnih stopa, pri čemu će Poljska, Mađarska, Bugarska, Slovačka, Srbija i Slovenija ostvariti rast veći od 3,2 posto na godišnjoj razini. U Rusiji se očekuje stopa rasta blizu jedan posto, dok Turska prolazi svoju prvu recesiju od globalne financijske krize, ali mogla bi se vratiti rastu u 2020. godini, stoji između ostalog u priopćenju.
Kvartalni rezultat
Dobit skočila za četvrtinu
Talijanska banka UniCredit, vlasnica Zagrebačke banke, izvijestila je da joj je neto dobit u prvom tromjesečju porasla gotovo za četvrtinu, poduprta jednokratnim stavkama i smanjenim rezervacijama i otpisima kredita. U razdoblju od siječnja do ožujka UniCredit je poslovao s neto dobiti od 1,4 milijarde eura, za 24,7 posto većom nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Kada se isključe jednokratne stavke, prilagođena neto dobit iznosila je 1,1 milijardu eura i veća je za 1,5 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu