Američka središnja banka (Fed) u svega šest mjeseci dva puta je upozorila na (pre)veliku zaduženost tamošnjih kompanija.
U izvješću objavljenom u ponedjeljak Fed navodi podatak da je u prva tri mjeseca ove godine rekordnih 40 posto kredita zaduženih poduzeća otišlo onima najzaduženijima čiji dug prelazi šest godišnjih dobiti.
Rizični plasmani
K tome, udjel novih kredita plasiranih najzaduženijim kompanijama blizu su rekordnih razina zabilježenih 2014. godine te netom prije financijske krize 2007. godine. Izvješće navodi kako je tijekom prošle godine zabilježen rast kredita sa smanjenom vjerojatnošću otplate za 20 posto. Naime, radi se o kreditima koje najviše uzimaju kompanije čiji iznos duga prelazi najmanje četiri godišnje dobiti, a kako banke zbog veće mogućnosti bankrota traže viši prinos, takvi krediti su i prilično skupi za dužnika.
Fedovo izvješće posljednje je u nizu upozorenja globalnih institucija u vezi rasta zaduženosti. Međunarodni monetarni fond (MMF) prošloga je mjeseca objavio da tri četvrtine svjetskog gospodarstva pritišće visoka razina korporativnoga duga. Bivša šefica Feda Janet Yellen nedavno je kazala kako će usporavanje ekonomije negativno utjecati na zadužena poduzeća, a to znači otpuštanja radnika i smanjenje investicija. "Mislim da će to iduću recesiju učiniti dubljom", smatra Yellen.
Više cijene na burzama
Središnja banka osvrnula se i na stanje na američkoj burzi. Nakon rasprodaje krajem prošle godine cijene dionica opet su na rekordnim razinama, a Fed ističe kako je prosječni omjer cijene i zarade za indeks S&P 500 iznad 30-godišnjeg prosjeka.
Međutim, taj je pokazatelj dobrano ispod razina zabilježenih tijekom dot.com balona krajem 90-ih godina prošlog stoljeća. No, unatoč povišenim razinama cijena na burzama te rekordnoj zaduženosti poduzeća, Fed ocjenjuje kako je američki financijski sustav dovoljno otporan na eventualne šokove koje može izazvati ekonomsko usporavanje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu