Od izbijanja svjetske ekonomske krize 2008. do 2017. Srbija je dala 2 mlrd. eura za državnu pomoć, koja u najvećoj mjeri obuhvaća poticaje za privlačenje investitora, pokazala je analiza CEVES-a objavljena u Novoj ekonomiji.
Samo 2017. ti poticaji dosegnuli su oko 250 mil. eura, odnosno 0,6% BDP-a, nasuprot samo 0,2% u zemljama središnje i istočne Europe.
Suočena s rastom nezaposlenosti u ekonomskoj krizi Srbija se, kao i mnoge druge zemlje, odlučila za poticanje stranih ulagača. Kako se ocjenjuje u analizi CEVES-a, ta državna pomoć bila je usredotočena na stvaranje radnih mesta kroz poticanje investicija u kojima je potreban veliki broj radnika niže ili srednje kvalifikacije.
Autori analize postavljaju pitanje koliko je nastavak takve strategije opravdan. Usredsređenost na broj radnih mjesta, rezultirao je i privlačenjem, u velikoj mjeri, kompanija s radno-intenzivnim tehnologijama, niskom produktivnošću i niskim zaradama.
Kod značajnog dijela tih ulaganja nije došlo niti do stvaranja značajnijih poslovnih veza s domaćim dobavljačima, a zaposleni ostaju na relativno niskim razinama obuke. Usto, zbog pada nezaposlenosti, u pojedinim dijelovima u Srbiji teško je doći do značajnijeg broja kvalificirane radne snage za nove investicije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu