Za srpske uzgajivače jabuke 2019. dolazi kao konačno otrježnjenje jer Rusija za njih više nije obećana zemlja odakle su godinama ubirali milijunske prihode, piše Politika.
Cijena jabuka najniža je u posljednjih 13 godina, a usto će velike količine tog voća završiti u industriji za oko četiri dinara (0,25 kuna) – što je jeftinije od plastične vrećice u trgovinama. Nikola Kotarac, iz poljoprivredne zadruge Voćar iz Slankamena, kaže da su domaći proizvođači jabuka u velikim problemima i da se ova sezona može smatrati propalom zbog velikog pada cijena tog voća i slabijeg izvoza u Rusiju.
Znatno manje izvoznika
"Uredba o izvozu voća i povrća na rusko tržište pridonijela je takvom stanju jer sada imamo znatno manji broj izvoznika. Možda treba razmišljati o odbacivanju tog propisa. S druge strane, ni proizvođači nisu vodili računa o strukturi sortimenta i kvaliteti jabuka", kaže profesor Zoran Keserović, s Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu. Još prošle godine moglo se naslutiti da dolaze promjene u trgovanju s Rusijom.
U odnosu na 2017. izvoz svježih jabuka pao je sa 166.522 tone na 124.371 tonu. Prihod od 103 milijuna eura srušen je na oko 78 milijuna. Zbog sumnji u reeksport ruska strana zahtijevala je da Srbija jasnije utvrdi pravila i revidira spisak izvoznika. Istovremeno, Rusija je odlučila smanjiti ovisnost o uvoznim jabukama podizanjem vlastitih nasada u Krasnodarskom kraju. Prednost su niska cijena zemljišta i energenata tako da Rusi svoj cilj polako ostvaruju i uvoz je već gotovo prepolovljen.
Spas u organskoj proizvodnji
Ova godina u siječnju izvezeno je više jabuka u Rusiju nego u istom mjesecu prošle godine, ali je ostvareni prihod bio znatno niži. Rusko tržište je godinama bilo jedini cilj domaćih proizvođača gdje je srpska jabuka postizala cijenu i od 60 do 70 centi, a sada je od 22 do 25 centi, objašnjava Politika. Sortiment će, kaže Keserović, biti ključan u budućnosti, ali i ispunjavanje standarda kvalitete država Unije.
Sada se pokazalo da je problem što je proteklih godina samo petina ukupnog izvoza plasirana u regiju i neke zemlje Europske unije. Do 2017. najveći kupci srpskih jabuka na europskom tržištu bili su Mađarska, Njemačka i Italija, ali prošle godine i na tim tržištima zabilježen je pad prodaje. Izvoz u Njemačku je sa 6918 tona pao na 538 tona. Manje količine jabuka izvozile su se i izvan europskog tržišta u zemlje kao što su Maldivi, Malezija, Kuvajt, Katar, Saudijska Arabija i Kina.
Davanje prednosti isključivo ruskom tržištu bila je pogreška koju su svojevremeno skupo platili i Poljaci, koji su zbog embarga iznenada ostali bez prilike da svoj najvrijedniji poljoprivredni proizvod prodaju Rusima.
Sorte jabuka koje su namjenski uzgajali za rusko tržište nisu bile prihvaćene u Europskoj uniji. S druge strane, profesor Zoran Keserović tvrdi da bi marokansko tržište za Srbiju mogla biti dobra prilika, dodajući da je došlo vrijeme i za prilagodbu europskom tržištu i da se s konvencionalne proizvodnje prijeđe na integralnu, organsku proizvodnju kao što to radi cijela Europa. Sada se u srpskim trgovinama prodaju jabuke iz Poljske i drugih država dok domaća jabuka nema plasman.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu