Prijetnja je došla nakon prošlotjedne presude Svjetske trgovinske organizacije (WTO) u kojoj se zaključuje da američka vlada nije okončala ilegalnu potporu (subvencije) Boeingu, prenio je CNBC.
U zrcalnoj situaciji, Washington je prethodno zaprijetio kako razmatra uvođenje carina za EU robu u vrijednosti od približno 11 milijardi dolara, “u skladu s ekonomskom štetom koju su SAD pretrpjele zbog europskih subvencija zrakoplovnoj i obrambenoj tvrtki Airbus”.
Katalog stavki EU-a na 11 stranica predlaže carine na niz proizvoda iz SAD-a, od zrakoplova do kemikalija i prehrambenih proizvoda.
Europska unija ne želi se svetiti, ali se mora braniti
“Europske tvrtke moraju se moći natjecati pod jednakim uvjetima. Nedavna odluka WTO-a o američkim subvencijama za Boeing važna je u tom pogledu. Moramo nastaviti braniti jednake uvjete za našu industriju“, izjavila je u srijedu Cecilia Malmstrom, povjerenica EU za trgovinu.
“Ali dopustite mi da budem jasna. Iako moramo biti spremni s protumjerama u slučaju da ne postoji drugi izlaz, još uvijek vjerujem da je dijalog ono što bi trebalo prevladati između važnih partnera kao što su EU i SAD, uključujući okončanje ovog dugogodišnjeg spora”, poručila je Malmstrom.
SAD i EU su se borile međusobno gotovo 15 godina u WTO-u zbog subvencija za Boeing i Airbus.
Nakon parcijalnih pobjeda za obje strane, Washington i Bruxelles su zatražili od arbitra WTO-a da odredi razinu protumjera koju mogu nametnuti jedni drugima. Arbitri tek trebaju odrediti iznos, ali je slučaj SAD-a protiv Airbusa navodno u prednosti i očekuje se odluka u nadolazećim mjesecima.
“EU je iskorištavala američku trgovinu već dugi niz godina. Uskoro će prestati s tim”, izjavio je prošlog tjedna predsjednik Donald Trump putem Twittera.
Trgovinski razgovori
Trgovinski pregovori između EU-a i američkih dužnosnika vjerojatno će uskoro započeti s dvije teme – smanjenje carina za industrijsku robu i kako olakšati poduzećima pokazivanje da proizvodi zadovoljavaju standarde EU-a ili SAD-a.
Europski blok inzistira na tome da se u razgovore ne uključi poljoprivredu, dok SAD želi da poljoprivredni proizvodi budu dio budućih rasprava.
"Ne očekujemo rastući spor koji bi mogao posijati neizvjesnost i oštetiti globalnu industriju onoliko koliko je američki-kineski trgovinski rat to učinio u posljednje tri četvrtine", rekao je Holger Schmieding, glavni ekonomist Berenberga, u priopćenju objavljenom u utorak.
“U jednom ključnom pogledu, trgovinski razgovori SAD-a i EU-a mogli bi biti slični dugom ponovnom pregovaranju NAFTA-e, prema našem mišljenju. Iako bi razgovori mogli biti teški i bučni, ne bi trebali ometati tržišta, povjerenje i gospodarsku aktivnost”, rekao je Schmieding.
Rat carinama pokrenut prošle godine
Trump je potresao Europsku uniju prošle godine kada je odlučio uvesti carine na europski čelik i aluminij. Bruxelles je odmah odgovorio, stavljajući carine na traper, maslac od kikirikija i neke druge američke proizvode.
EU je slučaj također prenio na WTO. Kako bi premostio razlike i, prije svega, spriječio daljnje carine na robu EU, predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker otputovao je u Washington nekoliko mjeseci kasnije od uvođenja carina.
Juncker se složio s Trumpom da zajedno rade na tome da se postojeće carine privedu nuli za ne-automobilska industrijska dobra; obećao je da će kupovati više ukapljenog prirodnog plina iz SAD-a i pronaći načine za približavanje standarda.
U ponedjeljak je 28 europskih zemalja konačno usvojilo zajedničko stajalište o pregovaranju o trgovini sa SAD-om. EU želi dogovor "strogo usmjeren na industrijsku robu", čime se isključuju poljoprivredni proizvodi, što je pak prijedlog koji predsjednik Trump nikako ne želi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu