Za uvozni ugljen Teš treba novu okolišnu dozvolu

Autor: Poslovni dnevnik , 03. veljača 2019. u 22:00
Vjerojatno je da će se ugljen za rad dva bloka Teša uvesti iz Indonezije

Kada se pripremao i gradio šesti blok termoelektrane slovenska javnost je uvjeravana kako se to radi da bi se spasilo ugljenokop u Velenju.

Krajem prošle godine, Termoelektrana Šoštanj (Teš) obratila se Agenciji za okoliš (Arso) s molbom za uvoz stranog ugljena za blokove 5 i 6.

Kada se u Šoštanju pripremao i gradio šesti blok termoelektrane (Teš 6), tvorci tog projekta vrijednog 1,41 milijarde eura isticali su da će biti posvećeni spašavanju ugljenokopa u Velenju. Ispalo je suprotno. Međutim, Rudnik Velenje prošle je godine najavio smanjenje broja zaposlenih za 200 ljudi, a sada u Tešu planiraju korištenje ugljena iz inozemstva, piše portal Siol.net.

Otpuštanja u Velenju
To neće ići bez suglasnosti Agencije za okoliš, iz koje za portal potvrđuju da su od Teša dobili zahtjev za promjenu vrste goriva u dva postrojenja u elektrani, novom 600-megavatnom bloku 6 i starom bloku 5. Međutim, slovenski ministar okoliša i prostornog uređenja Jure Leben procjenjuje da je "ispred nas svakako odluka o budućnosti Teša", a vlada će je morati prihvatiti. Sadašnja okolišna dozvola koju je Teš dobio 2010. predviđa da elektrana za proizvodnju električne energije smije koristiti samo lignit koji je iskopan u Rudniku Velenje.

 

1,4 mlrd.

eura stajala je Sloveniju gradnja šestog bloka TE Šoštanj

Svaku moguću promjenu u radu elektrane, uključujući novu vrstu ugljena, Teš prema Zakon o zaštiti okoliša mora prvo prijaviti Agenciji za okoliš. Agencija odlučuje o tome je li riječ o većim ili manjim promjenama u poslovanju. Ako u slučaju Teša procijeni da je riječ o većim promjenama, termoelektrana u Šoštnju morat će zatražiti novu ekološku suglasnost. Prošlog studenoga u Rudniku Velenje javno su priznali ono o čemu se govorilo dugo vremena, da lignita za rad Teša u nadolazećim godinama neće biti dovoljno. Sljedeće godine neće biti dovoljno ugljena kako bi se osigurala normalna proizvodnja.

Tko su 'rezervni dobavljači'?
Istovremeno, Teš se počeo pripremati za kupnju uređaja za istovar ugljena. "Mislimo na sve raspoložive i dopuštene mogućnosti kako bi osigurali stabilan rad elektrane u budućnosti. O alternativnim izvorima ugljena razmišljalo se već u prošlosti", objasnili su iz TE prošlog studenoga. "Prijava ne znači da želimo koristiti uvezeni ugljen ili da ćemo to uraditi", rekao je direktora Teša Arman Koritnik, dodajući: "Samo ispitujemo različite moguće scenarije za nabavu ugljena."

Tko su "rezervni dobavljači" ugljena koje u prijavi spominje Teš, u Arsu ne znaju. I Koritnik ističe da o uvozu nisu razgovarali s nikim. Prema istraživanju koje su napravili, najbolji ugljen za miješanje bio bi crni ugljen bez sumpora i drugih dodataka. "Moguće je da to bude i indonezijski ugljen", kaže Koritnik. Ugljen iz Indonezije u Sloveniju od 2017. uvozi nizozemska kompanija Vitol, koja je kupila posao od Gorenja. Opskrbljuje ljubljansku Energetiku, a ugovor vrijedi do 2022., kada će se Ljubljana konačno prestati grijati na ugljen. U Sloveniji s Vitolom surađuje poduzetnik i bivši diplomat Ivan Pušnik. 

Komentirajte prvi

New Report

Close