Stručnjak za računalnu sigurnost Troy Hunt, u svom je blogu istaknuo kako se zapravo radi o kolekciji korisničkih podataka iz nekoliko hakerskih upada u različite sustave. No, dodaje, ovo je prvi put da je tolika količina podataka objavljena na jednom mjestu.
Podaci su prikupljeni u različitim hakerskim upadima između 2008. i 2015. godine, ali nije isključeno ni da među gomilom podataka ima i novijih.
Hunt je potvrdio kako se radi o pravim e-mail adresama i lozinkama kad je pretragom pronašao svoju adresu i nekoliko lozinki koje je ranije koristio.
Hunt savjetuje i da korisnici koriste jedinstvene lozinke za svaki servis te da, gdje je god to moguće, uključe dvostupanjsku autentifikaciju.
Za one koji koriste mnogo servisa pa moraju pamtiti mnogo lozinki, Hunt ima jednostavan prijedlog. Svoje lozinke mogu sačuvati u digitalnom (programe za upravljanje lozinkama tj. password managere) ili analognom (bilježnici ili rokovniku) obliku, prenosi Zimo.hr.
Je li i vaša adresa hakirana, možete provjeriti OVDJE.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu