Prodavatelji nekretnina u prošloj su godini tražili osam posto više novca za stanove, dok su cijene kuća bilježile rast traženih cijena od 4 i pol posto u odnosu na 2017. godinu.
U posljednje dvije godine pak cijene stanova rasle za čak 13 posto, dok je rast cijena kuća iznosio više od 7 posto, pokazala je godišnja analiza Njuškala, provedena na uzorku većem od 150 tisuća nekretnina iz njihove baze.
Njuškalo također bilježi i značajan godišnji rast broja posjeta unutar kategorije Nekretnine, pa je u 2018. godini zabilježeno čak 11 posto više posjeta u odnosu na 2017. godinu, odnosno preko 20 posto u odnosu na 2016., uz sve izraženiji trend rasta broja posjeta iz inozemstva.
Udio stranih posjetitelja unutar kategorije Nekretnine bio je preko 12 posto, a najviše je posjeta iz Njemačke, BiH, Slovenije i Austrije. Na Njuškalu su utvrdili da su cijene stanova najviše rasle u gradovima na obali, u Zagrebu i okolnim gradovima. Prosječna tražena cijena kvadrata stana u Zagrebu tako sada iznosi 1961 euro, 10,4 posto više nego krajem 2017., dok je prosječna cijena kvadrata kuće s dvorištem 1296 eura.
Kvadrat u Splitu dosegnuo je 2792 eura uz rast od 11 posto u odnosu na prosinac 2017., a daleko najveći rast cijena kvadrata zabilježio je Dubrovnik, gdje se u prosjeku tražilo 3773 eura po kvadratu, 16 posto više u odnosu na proteklu godinu.
U Zadru je rast cijena još izraženiji nego u Splitu, gotovo 13 posto, te je prosječna tražena cijena kvadrata stana tamo 2116 eura. Rijeka bilježi skok od 4 posto, i trenutno se prosječne cijene kvadrata stanova tamo kreću oko 1520 eura.
Visok godišnji rast cijena prisutan je i u Krapini, pokazala je analiza. Tamo prosječna tražena cijena po kvadratu stana iznosi 1068 eura, i za gotovo 13 posto je viša u odnosu na godinu prije.
U Samoboru su cijene stanova porasle za 12 posto, dok je u Karlovcu taj skok nešto manje izražen (8 posto). Iako su donedavno prosječne cijene stanova u većim gradovima na istoku Hrvatske stagnirale ili bilježile pad, kraj godine je donio i tamo rast cijena, tvrde u Njuškalu.
Prosječna cijena kvadrata stana u Osijeku iznosi 963 eura, i za 4 posto je viša u odnosu na 2017. godinu. Slavonski Brod bilježi rast cijena stanova za 2 posto. Tamo je prosječna cijena kvadrata stana iznosila 802 eura. Dok u Dubrovniku za kvadrat kuće traže 4623 eura, u Splitu 3029 eura, u Požegi je možete dobiti za samo 510 eura po kvadratu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Rista, to je samo još jedan dokaz starog pravila: kad se govori o vrijednosti neke nekretnine (bilo koje vrste!) bitna su samo 3 faktora:
1. lokacija
2. lokacija
3. lokacija
… i eventualno, kao 4. – lokacija.
Fućkaš gradnju, ti možeš sagraditi što god želiš, pa ako ti se ne sviđa možeš srušiti Ako imaš love, naravno) pa sagraditi ponovo, i tako X puta.
Ali, lokaciju ne možeš “sagraditi” pa i da imaš milijarde. Ne možeš “sagraditi” dubrovačko okruženje u Slavoniji, pa da si i Bill Gates (pardon… sada Jeff Bezos).
Ovo je još jedan od pokazatelja zašto se odlazi iz Slavonije! Neke kuće vrijede 1m2 stana u Dubrovniku!!! Svaka čast Dubrovniku ali Slavonija je na dnu Hrvatske koja je pak na dnu Europe!!
Uključite se u raspravu