Dionice u rastućim gospodarstvima trenutno izgledaju “vrlo jeftino”, izjavio je u ponedjeljak za CNBC ulagački guru Mark Mobius.
“Vrijeme je za ulazak”, istaknuo je suosnivač Mobius Capital Partnersa, inače jedan od svjetskih autoriteta za ulaganja u zemljama u razvoju. Mobius svoje razmišljanje temelji na trenutnom stanju na burzama rastućih tržišta koja još osjećaju posljedice višemjesečne rasprodaje.
Strahovanje da će se financijski problemi Turske i Argentine uslijed odljeva kapitala u Ameriku preliti na ostale rastuće države rezultiralo je ovogodišnjim minusom MSCI Emerging Markets indeksa od 16 posto.
Podsjetimo, radi se o indeksu koji prati dionice srednjih i velikih kompanija u 24 države svijeta. Dodatnu zabrinutost među investitorima “dolili” su jačanje dolara i porast cijena nafte, s čime se teško nose države s visokim vanjskim dugom te one koje uvoze značajne količine energenata.
Dobar dio stručnjaka – među kojima je bio i Mobius – predviđali su da će cijena barela nafte do kraja godine dosegnuti 100 dolara.
Mobius sada smatra da je ta cijena barela dohvatljiva u dužem roku. No, dobra je vijest, pojašnjava Mobius, što će se do tada valute rastućih država dovoljno oporaviti prema dolaru da se ne naruši njihovo financijsko stanje.
Taj ulagač tvrdi da za sada južnoameričko tržište, a posebice brazilsko s 12 posto ovogodišnjeg rasta, predvodi oporavak. Dodaje da oporavak azijskih burzi zaostaje, ali u toj regiji i dalje ima dobrih prilika. Posebno mu se sviđa Indija – čije stope rasta nadmašuju Kinu – te jugoistočna Azija.
“Opet počinjemo promatrati Indoneziju, Tajland je u prilično dobrom stanju, a Malezija je također područje koje će biti vrlo zanimljivo”, ističe Mobius.
Gledano prema pojedinačnim sektorima, Mobius preferira kompanije u tradicionalnim industrijama koje korištenjem tehnologije povećavaju produktivnost.
Zanimljive su i kompanije sa snažnom bilancom, malo zadužene te one koje gotovinske rezerve koriste za investicije u širenje poslovanja te isplatu dividende dioničarima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.ahahahah na našoj burzi bi još više požutio 🙂
E moj brte Mobiuse. Dodi ti deder na zse, pa da vidimo kakav si ti to guru. Mozda ti i kosa naraste od ove nase burze
Uključite se u raspravu