Crnogorski premijer Duško Marković priopćio je da je za privatizaciju crnogorske nacionalne zrakoplovne kompanije Montenegro Airlines (MA) zainteresiran jedan investicijski fond.
"Predstavnici tog fonda bili su kod mene", rekao je Marković ne želeći iznositi više detalja. Kako neslužbeno doznaje portal CdM, riječ je o njemačkom privatnom investicijskom fondu 4K Invest, koji je postao većinski vlasnik slovenske zrakoplovne kompanije Adria Airways. Montenegro Airlines za šest mjeseci ove godine prevezao je 250.746 putnika, odnosno 21.089 ili 9,18 posto više u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, kada je broj putnika iznosio 229.657.
27,5 posto
putnika koje su uslužili CG aerodromi prevezao je MA
Prosječna popunjenost putničke kabine bila je 63 posto, što je za dva posto više u odnosu na prvo polugodište 2017. godine. Montenegro Airlines je prevezao 27,56 posto od ukupnog broja putnika koji su prošli kroz Aerodrome Crne Gore za šest mjeseci 2018., njih 910.000. Prema riječima izvršnog direktora kompanije Živka Banjevića, MA je u prvoj polovici godine s porastom u ukupnom broju prevezenih putnika od 9,18 posto u odnosu na isto razdoblje lani ostvario najviši rast u usporedbi sa zrakoplovnim kompanijama u regiji, više od Adria Airwaysa, Croatia Airlinesa i Air Serbije.
Sredinom rujna Odbor direktora Montenegro Airlinesa zadužio je izvršni menadžment da pripremi novi akt o sistematizaciji zbog optimizacije broja zaposlenih u skladu s potrebama kompanije, kako bi ušli u drugu fazu kadrovskog restrukturiranja, tj. smanjenja broja zaposlenih. Kada je riječ o poslovanju Adria Airwaysa, nakon što ga je preuzeo fond 4K Invest, Nijemci (a niti Slovenci) nemaju puno razloga za zadovoljstvo.
5,4 mil.
eura lanjski je gubitak Adria Airwaysa u vlasništvu 4K Investa
Holger Kowarsch, glavni direktor slovenskog zračnog prijevoznika, izjavio je u intervjuu Delu da će kompanija ove godine biti u gubitku. Prošle je godine rast cijena goriva bio odgovoran za 4,4 milijuna eura od 5,4 milijuna eura neto gubitka. I to se dogodilo po prosječnoj cijeni barela nafte od 54,4 dolara, dok je ove godine u posljednjih mjesec dana cijena 80 dolara ili više po barelu. Dodatni troškovi ove godine također su stotine tisuća eura odštete putnicima koji su podnijeli zahtjev zbog kašnjenja ili otkazivanja letova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu