Uprava ovog tjedna mora Vladi dati odgovore za EK

Autor: Marija Brnić , 01. listopad 2018. u 22:01
Kanađani koji su jučer otkazali gradnju broda za ostala tri ne žele pregovarati u Rijeci i Puli, već isključivo s Vladom/Duško Marušić/PIXSELL

U kalkulacijama Uprave koje je prošli tjedan odnijela ministrima dodatno je srezan teritorij za gradnju brodova.

Najnoviji otkaz ugovora kojeg je s grupacijom Uljanik imao kanadski kupac Algoma Central Corporation za gradnju brodova za prijevoz rasutih tereta nova je točka koju menadžment pulskog brodogradilišta treba unijeti u nove kalkulacije svog programa restrukturiranja.

Prošli tjedan u najnovijem izdanju s kojim se Uprava u pratnji potencijalnog strateškog partnera Danka Končara, te lokalnih političara pojavila u Ministarstvu gospodarstva nije, kako se čulo nakon sastanka, sadržavala očekivane izmjene. Štoviše, predstavnici ministarstava gospodarstva i financija ostali su zatečeni činjenicom da je on gotovo isti kao draft kojeg su uputili u Bruxelles i kojeg je Europska komisija ocijenila neprihvatljivim.

Nisu, kako se čulo nakon sastanka, promijenjeni niti osnovni kritizirani parametri poput odnosa države i Uljanika, pa je umjesto traženog izjednačavanja tereta ponovno teret prebacio na državu s odnosom 60 naprama 40. Primjetna je u odnosu na raniju varijantu promjena površine na kojoj bi se primijenila "diverzifikacija", tako da bi se još više smanjio teritorij na kojemu će se graditi brodovi, te dodano povećao dio koji bi se dao u prenamjenu za gradnju nekretnina i drugih sadržaja.

I dalje je u prijedlogu Uprave ostalo nerazmršeno klupko odnosa i nejasno ono osnovno, a to je tko se restrukturira, Uljanik grupa ili Uljanik Brodogradilište. Iz dvaju ministarstava nezadovoljni su i dalje izostankom jasnijih i novijih podataka o vrijednosti brodova, statusu ugovora i penalima koje brodogradilište mora platiti zbog probijanja ugovorenih rokova. Nejasno je predstavnicima države i kako je trošak restrukturiranja smanjen samo za 6 milijuna eura (s 584 na 578 mil. eura), kad je u međuvremenu došlo do velikih promjena s ugovorenim gradnjama u odnosu na stanje kada je program pisan.

Ovaj tjedan, pak, uprava treba Vladi donijeti cijeli set odgovora na 70-ak pitanja koja je na njezin draft programa restrukturiranja iz srpnja nedavno dala Europska komisija. Ovisno o tome hoće li i ovog puta odgovori Uprave Uljanika biti u suprotnosti Smjernica za spašavanje i restrukturiranje, Vlada će donijeti odluke o daljnjim koracima. Ovoga puta Komisija je od Vlade zatražila da ispregovara i usuglasi s upravom konačan prijedlog programa restrukturiranja i dostavi ga na notifikaciju, a ne kao radnu varijantu, što je učinila u srpnju.

Budu li odgovori Uljanikovaca neusklađeni s europskim standardima, Vladi ne ostaje drugo nego da se konačno javno odredi i prizna da je priči sa spašavanjem došao kraj. Strateški partner svoj angažman uvjetuje nekretninskim biznisom, broj brodova u knjizi narudžbi nezaustavljivo se smanjuje i već sada je pitanje na čemu će se zapravo temeljiti novi program restrukturiranja. Osim jučer otkazanog jednog broda, kanadski naručitelj na led je stavio još tri ugovorene gradnje, a o eventualnom nastavku suradnje razmišljat će još dva tjedna, ali više ne želi razgovarati s menadžmentom u Puli i Rijeci, nego samo s Vladom.

Osim ova tri broda, upitno je hoće li brodogradilište uspjeti zadržati još neke od ugovorenih projekata. Svaki od otkazivanja za državu znači i novi teret, jer se, ovisno o stupnju realizacije, aktiviraju jamstva. U slučaju suradnje s Kanađanima za tri gradnje koje "vise" izloženost države je na podjednakoj razini kao i za otkazane gradnje za norveški Siem, oko 70 milijuna eura.

Sve nove okolnosti u svakom slučaju trebaju biti ukalkulirane u novi program, za koji će presudno biti s kakvim će odgovorima doći Uprava i hoće li se oni moći ugraditi. U Ministarstvu gospodarstva procjenjuju da je potrebno izmijeniti oko 80% drafta koji nije dobio pozitivne ocjene. U narednih desetak dana svakako će se slika oko Uljanika razbistriti i stoga što tvrtka mora iznaći novih 50 milijuna kuna za isplate još jedne mjesečne plaće u Uljanikovim tvrtkama, a osim toga za 16. listopada sazvana je skupština na kojoj bi, među ostalim, trebao biti izabran i novi Nadzorni odbor.

Znakovito je i da država u ovoj fazi nema namjeru dati protuprijedlog i predložiti svoje predstavnike za NO, u kojem će sjediti kandidati koje je predložila sadašnja Uprava. Izuzetak je sindikalac 3. maja Juraj Šoljić koji je sam podnio prijedlog i kandidirao  

Komentirajte prvi

New Report

Close