Pokraj Niške Banje u subotu je otvorena filipinska tvornica elektronskih dijelova IMI, koja će zaposliti 1250 ljudi, među kojima će biti 500 inženjera.
U tvornici, koja zauzima 14.000 kvadrata, uloženo je više od 33 milijuna eura i u njoj će se proizvoditi elektronski dijelovi za automobilsku i industriju informacijskih tehnologija u Europi i zemljama gdje IMI ima svoje proizvodne pogone i poslovne partnere, javlja Tanjug.
Obrazovana radna snaga
Filipinska kompanija IMI bavi se i razvojem tehnologije za autonomno upravljanje vozilima, a glavni direktor Arthur Tan očekuje da će i niški pogon u kojem sada rade 74 radnika biti uključen u taj program. "Značajna promjena trenutno se događa u automobilskoj industriji, na dva područja. Prvo se odnosi na razvoj električnih vozila, a drugo na razvoj autonomnog upravljanja vozilima bez vozača", rekao je Tan za Tanjug. Prema njegovim riječima, IMI je uključen u oba segmenta i važan dio proizvodnje te kompanije u Europi, ali i tvornice u Nišu, bit će uključen u taj razvoj.
17 tisuća
radnika zapošljava IMI u svojim tvornicama diljem svijeta
"Tražili smo mjesto za novu tvornicu i razmatrali smo više od 80 potencijalnih lokacija. Tražili smo da to bude grad s političkom stabilnošću, razvijenim obrazovanjem, tehnološkim fakultetom, školovanom radnom snagom, logistikom i slično. Kada smo sve to uzeli u obzir Niš se pojavio kao lokacija za našu novu tvornicu", naveo je Tan, dodajući da elektronski dijelovi za automobilsku industriju nastavljaju bilježiti vrlo brzi rast i zato očekuje da će se to odraziti i na poslovanje niške tvornice koja će se razvijati u tri faze. IMI će u Niškoj Banji imati 25 proizvodnih traka i proizvodit će 80 do 100 milijuna elektronskih ploča godišnje. IMI, kao članica kompanije Ayal, posluje u osam zemalja i zapošljava oko 17.000 radnika.
Regionalni centar
Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, koji je bio nazočan na otvaranju IMI-jeve tvornice, rekao je da će od Niša pokušati napraviti regionalni industrijski centar. Vučić je dodao da je IMI inovativna kompanija, da joj trebaju visokoobrazovani ljudi, što govori da Srbiji treba reforma obrazovanja. Prema riječima Marka Čadeža, predsjednika PKS-a, Niš će ponovno biti središte elektronske industrije jer za to ima odgovarajuće kapacitete. On kaže da su niški, pirotski i toplički kraj za godinu dana povećali izvoz za više od 20 posto, kao i da je Niš u suficitu u vanjskotrgovinskoj razmjeni.
Stiže industrija
Novi procvat Niša
U Nišu je krajem prošlog tjedna počela raditi tvornica za proizvodnju LED rasvjete austrijske kompanije Zumtobel. U tvornici već radi 300 zaposlenih, a kada bude radila punim kapacitetom bit će ih 1100. Zumtobel je u izgradnju tvornice od 40.000 kvadrata uložio 30,6 mil. eura, a vlada Srbije dala im je subvencije od 8 milijuna eura. Nakon propasti nekad velikog proizvođača EI Niša prije nekoliko godina grad Niš našao se gotovo na dnu po industrijskoj proizvodnji i zaposlenosti u Srbiji, ali sada se stanje popravlja. Zumtobel je jedna od vodećih svjetskih kompanija po inovativnim rješenjim? za rasvjetu i zapošljava?7000 ljudi u 14 proizvodnih pogona na? četiri kontinenta. Očekuje se da će tvornica imati godišnji promet od 120 mil. eura, što će biti od velikog značaja za taj kraj i cijelu Srbiju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.VL/Styria nas doslovno bombardira Srbijom i iseljavanjem, ciljano !!
I BiH bi pretekla Hrvatsku, samo da se mogu odlijepiti od svakodnevnih trvenja. Pitanje ne postoji li ijedna druga zemlja na svijetu da sustavno aktivno protjeruje proizvodnju. Tvorci tog megaglupog koncepta su Škegro i Crikvenica, i nema političke opcije spremne to i najmanje mijenjati.
A što to nas mora zanimati Niška banja,topla voda i njihova industrija?
Uključite se u raspravu