U prošloj godini Ured za sprječavanje pranja novca i financiranje terorizma zaprimio je ukupno 940 obavijesti o sumnjivim transakcijama, od kojih se najveći dio odnosio na pranje novca, a tek 14 na financiranje terorizma.
Najveći dio prijava stiglo je od banaka (735), dok je od inozemnih financijsko-obavještajnih agencija zaprimljeno 125 prijava.
Kako je jučer izviještena Vlada, Ured je na daljnje razmatranje otvorio 479 slučajeva, a nadležnim tijelima je na daljnje postupanje proslijeđen 241 predmet.
Zbog sumnji u pranje novca blokiran je 41 bankovni račun na iznos od 10,7 milijuna kuna. Po dostavljenim slučajevima, DORH i sudovi pokrenuli su lani 11 istraga, podigli 18 optužnica i donijeli 9 presuda za pranje novca.
Zanimljivi su i podaci o gotovinskim transakcijama iznad 200 tisuća kuna koje banke i druge ustanove prijavljuju – lani ih je evidentirano 57.738, a ukupna vrijednost doseže 23,7 milijardi kuna.
Što se tiče inozemnih ureda za sprječavanje pranja novca uvjerljivo se najviše suradnje odvijalo se na relaciji s uredom za sprječavanje pranja novca u Italiji, na koje opada čak četvrtina ukupne korespondencije (107 predmeta), a potom sa Slovenijom (64), te BiH i Mađarskom.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu