Skupština Cinkarne Celje u utorak navečer odlučila je da će isplatiti rekordnu dividendu od 26,52 eura bruto (ukupno 21,5 milijuna eura).
Lani su isplatili dividendu od 9,05 eura bruto po dionici. S obzirom na trenutnu cijenu dionica od 270 eura, riječ je o odličnom dividendnom prinosu od 10 posto.
300 €
Cinkarna je spremna platiti za svoje dionice
Austrijska ponuda preniska
To je trenutni epilog priče o preuzimanju slovenske kompanije, za koju je zanimanje javnosti poraslo prije nekoliko dana kada su američki fond KKR i austrijski Ring objavili namjeru za preuzimanjem celjskog metalurga. Ocijenjeno je da je ponuda preniska jer za dionicu nude 220 eura (uz izglasanu dividendu), dok je jučer cijena na Ljubljanskoj burzi iznosila 270 eura. Očekuje se i da će cijena dionica i dalje rasti, a tome u prilog govori skupštinaska odluka o otkupu vlastitih dionica do razine od 300 eura.
Cinkarna Celje je atraktivan cilj preuzimanja i zbog visokog potencijala zaduživanja, piše Dnevnik. Celjska kompanija u prvom je tromjesečju ostvarila 52,5 milijuna eura prihoda od prodaje što je 17 posto više nego u istom lanjskom razdoblju. Neto dobit je iznosila 13 milijuna eura, što je uzlet od čak 86 posto. Planirana dobit bila je 8,1 milijuna eura. Luksemburška tvrtka Anatol S iz Ring grupe, koja drži oko dva posto dionica, glasala je protiv podjele dividende, javlja Delo.
270 €
vrijedila je jučer dionica Cinkarne Celje na burzi
Na skupu, predstavnici Anatola S željeli su svoju priču prikazati izvan dnevnog reda, što skupština Cinkarne nije dopustila. Od manjih dioničara nakon generalne skupštine moglo se neslužbeno čuti da je ponuda za preuzimanje preniska, a u javnosti i medijima pojavili su se zahtjevi za otpor "neprijateljskom preuzimanju".
Helios prodali Japancima
U ponedjeljak su predstavnici tvrtke Anatol S upoznali sa svojim planovima upravu, radničko vijeće i sindikate Cinkarne. Radničko vijeće će održati izvanrednu sjednicu na kojoj će formulirati svoje zahtjeve i pozicije. Anatol S, član Martens Management grupe, djeluje u sklopu austrijskog Ringa, u Sloveniji poznatog po preuzimanju Heliosa, koji je prodan japanskoj korporaciji Kansai. U Sloveniji fond je u vlasništvu Nike iz Železnika. Najveći vlasnici Cinkarne su Modra Zavarovalnica (20%), DUTB (14,5%) i SDH (11,4%).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu