Kad su prije nekoliko godina deseci tisuća građana Hrvatske, posebice oni koji su bili zaduženi u švicarskim francima, ali i oni koji su zbog krize ostali bez posla, prestali redovito otplaćivati stambene kredite, a ni prodaja stana im ne bi omogućila da se izvuku iz duga, u javnosti se pojavila prijedlog da se i u Hrvatskoj kao u pojedinim europskim zemljama u takvim situacijama omogući dužniku da vrati stan i da njegova obveza prema banci tim činom bude podmirena, a način je to na koji se u SAD-u rješava većina slučajeva kad netko ne može otplaćivati hipotekarni kredit.
Kako piše Novi list, takva mogućnost spominjala se često i na sastancima koje su oko položaja neplatiša organizirali Hrvatska narodna banka ali i Hrvatska udruga banaka. Isticano je kako su građani godinama plaćali kredit, a jednako su dužni kao i na samom početku, te da ih eventualna prodaja stana pod ovrhom ne oslobađa obveze da do kraja otplate dio kredita koji tom prodajom nije pokriven.
Uz sve te argumente Vlada je prošle godine u Zakon o stambenom potrošačkom kreditiranju ugradila takozvanu klauzulu »walk away«, ali tako da je bankama i njihovim klijentima omogućila da odluče hoće li je dogovoriti u ugovoru o stambenom kreditiranju. Nakon sedam mjeseci primjene tog zakona u Hrvatskoj ni banke, a ni građani, čini se, nisu skloni takvoj opciji.
– Erste banka s klijentima dosad nije ugovarala tzv. walk away klauzulu niti je primijećen interes klijenata za ugovaranjem ove opcije. Riječ je o odredbi zakona koja nije obligatorna, odnosno opciji koja se može i ne mora uključiti u ugovor o kreditu – odgovorili su iz Erste banke na upit. Dodaju i da načelno banka nije sklona ugovaranju ove opcije iz više razloga, uključujući i nedostatak precizno određenih kriterija po kojima bi se »walk away« klauzula primjenjivala u praksi.
Iz druge najveće banke u Hrvatskoj, Privredne banke Zagreb odgovorili su Novom Listu da samo kratko da takve odredbe nisu ugovarali s korisnicima stambenih kredita, a Raiffeisenbank Austria d.d. (RBA) uz isti odgovor dodali su i da »nije zabilježen niti interes korisnika kredita za ugradnjom te klauzule u ugovore«.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu