Peking simboličnim carinama otvara mogućnost dogovora

Autor: Tomislav Pili , 25. ožujak 2018. u 22:00
Najavljene carine na američku robu od svega tri milijarde dolara/Thinkstock

Kina je pokazala da se snažno odupire američkom potezu, ali ne želi daljnju eskalaciju, tumače američki analitičari.

Kina namjerava prilično oprezno uzvratiti Americi na prošlotjedno uvođenje carina čime želi ostaviti prostora za "dogovor mirnim putem".

Istovremeno, predsjednik Donald Trump odlučio je poštediti Europsku uniju i još šest država od carina na čelik i aluminij, barem privremeno.

Skupina od 128 proizvoda
Kako prenose agencije, vlada u Pekingu u petak je priopćila kako razmatra uvođenje carina na uvoz 128 različitih američkih proizvoda. Međutim, ukupna vrijednost te skupine proizvoda iznosi svega tri milijarde dolara. Naime, radi se o proizvodima poput vina, svježeg i sušenog voća te orašastih plodova, zatim čeličnih cijevi, etanola i ginsenga, poručilo je kinesko ministarstvo trgovine. Ti će se proizvoditi cariniti po stopi od 15 posto, dok će uvoz američke svinjetine i proizvoda od recikliranog aluminija biti opterećen stopom od 25 posto.

 

116 mlrd.

dolara vrijedio je američki izvoz u Kinu u 2016. godini

Ministarstvo je dodalo kako će protumjere uvoditi u dvije faze ako ne postigne dogovor s Washingtonom dodavši kako razmatra i pokretanje postupka pred Svjetskom trgovinskom organizacijom. Kineske mjere izazvane su carinama na visokotehnološku robu u vrijednosti 60 milijardi dolara koje je predsjednik Trump objavio u četvrtak. S obzirom da je američki izvoz u Kinu u 2016. iznosio 115,6 milijardi dolara, najavljene protumjere gotovo su simbolične. S obzirom na obujam trgovine između dvije zemlje, kineski je odgovor "vrlo oprezan", ocjenjuje Timothy Stratford, nekadašnji pomoćnik američkog trgovinskog predstavnika za Kinu.

"Kina želi pokazati da se snažno odupire američkom potezu, ali ne želi daljnju eskalaciju", kazao je Stratford za CNBC. Ipak, Stratford se pribojava kako je ovo tek uvertira u trgovinski sukob između dva najveća svjetska gospodarstva. "Ulazimo u mračan tunel", istaknuo je Stratford. 

EU za stalno izuzeće
S druge strane, SAD je od petka počeo primjenjivati carine na uvoz čelika od 25 posto te aluminija od 10 posto najavljene početkom mjeseca. Međutim, Bijela je kuća objavila kako se carine suspendiraju do 1. svibnja za članice EU-a te Argentinu, Australiju, Brazil, Kanadu, Južnu Koreju i Meksiko. Washington raspravlja s tim zemljama "o zadovoljavajućim alternativnim načinima tretiranja prijetnje od slabljenja američke nacionalne sigurnosti nastale uvozom čelika" te će trgovinski partneri SAD-a zasad biti isključeni iz carina na uvoz čelika, piše u Trumpovoj izjavi.

No, europski lideri okupljeni u Bruxellesu pozvali su u petak Trumpa da privremeno izuzeće za EU postane stalno. U zajedničkom priopćenju čelnici su naveli kako uvođenje carina ne može biti opravdano nacionalnom sigurnošću. Belgijski premijer Charles Michel 40-dnevnu suspenziju usporedio je s "pištoljem uperenim u naše glave". Također,  Europa i dalje pridržava pravo uvođenja protumjera. 

Komentirajte prvi

New Report

Close