Iako svaki deseti radno sposobni Francuz trenutno nije zaposlen, tamošnji poslodavci kao glavnu prepreku bržeg ekonomskog rasta vide u nedostatku kvalificirane radne snage.
S druge strane, sindikati tvrde kako će tvrtke imati mnogo veći izbor radne snage kada podignu plaće. Kako navodi Bloomberg, od 29 milijuna radno aktivnih Francuza, njih 3,5 milijuna je nezaposleno. Unatoč tome, prošle je godine 330.000 oglasa za posao ostalo nepopunjeno, pokazuju podaci zavoda za zapošljavanje.
Problem malih poduzetnika
U tri četvrtine slučajeva kandidati koji su se javili na oglas nisu imali dovoljne kvalifikacije. Velike tvrtke ističu kako nalaze dovoljno radnika, no ovaj problem posebno pogađa male poduzetnike. Tako Patrice Parisot, vlasnik kompanije Figeac-Aero koja proizvodi dijelove za zrakoplovnu industriju, tvrdi kako ne može naći dovoljno radnika, unatoč oglasima, organiziranju "dana otvorenih vrata" i spremnosti na obučavanje radnika koji nemaju vještine rada na strojevima.
Nedostatak radnika počeo je ugrožavati isporuku robe za 75 milijuna eura vrijedne narudžbe, tvrdi Parisot. Ekonomska statistika sugerira kako je ovaj problem uzrok ograničavanju ekonomskog potencijala zemlje. Iako je francuski ekonomski rast prošle godine bio najbolji u šest godina, i dalje je ispod prosjeka eurozone. Guverner Banke Francuske François Villeroy de Galhau nedavno je istaknuo kako "francuska ekonomija mora i može bolje".
Vladina ulaganja
"Ne možemo ostati zemlja s tri milijuna nezaposlenih u kojoj istovremeno mnoge tvrtke imaju problema sa zapošljavanjem. To je paradoks", izjavio je Villeroy de Galhau.
Problema je svjesna i vlada u Parizu najavivši ulaganje 15 milijardi eura u strukovno obrazovanje. Predstavnici sindikata pak uzvraćaju kako su niske plaće i loši radni uvjeti dio ovog problema. Jeremy Gargaros, voditelj obuke novih radnika u spomenutoj tvornici Figeac-Aero i član sindikata CGT potvrđuje kako rijetko tko navraća u tvornicu pitati za posao. "Mnogi će radije pristati na manju plaću ako će tako izbjeći nezakonite smjene, dugi radni dan i buku", tvrdi Gargaros.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu