Crobexi potonuli više od 2,5 posto, promet već dosegnuo 4,3 milijuna kuna

Autor: Poslovni.hr/Hina , 06. veljača 2018. u 09:41
Foto: Filip Brala/PIXSELL

Pad cijena na Zagrebačkoj burzi bio je očekivan zbog negativnog utjecaja sa svjetskih tržišta.

Na Zagrebačkoj su burzi Crobex indeksi u utorak u prvim minutama trgovanja potonuli više od 2,5 posto, što je posljedica prelijevanja negativnog raspoloženja sa svjetskih burzi, na kojima su cijene dionica pod snažnim pritiskom.

Crobex indeks bio je oko 9,45 sati u minusu 2,9 posto, na 1.832 boda, dok je Crobex10 skliznuo 2,6 posto, na 1.061 bod.

Time su izbrisani svi dobitci indeksa od početka godine, pa je Crobex od početka 2018. u minusu 0,6, a Crobex10 za 1,4 posto.

Redovni promet dosegnuo je 4,3 milijuna kuna, što je gotovo na razini dnevnih prometa posljednjih dana.

"Oštar pad cijena dionica na svjetskim burzama, koji se zadnji put dogodio prije 10 godina, moguće je da će izazvati u utorak i na Zagrebačkoj burzi negativnu reakciju Crobexa, vjerojatno uz nešto veći promet", kazala je Ana Turudić, financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria, prije početka trgovanja na burzi.

Gotovo sve dionice kojima se jutros trguje bilježe cjenovne minuse.

Pritom je najviše pala cijena dionice Instituta IGH, 9,9 posto, a slijedi Atlantska plovidba, s gubitkom od 9,8 posto.

Dionice Ingre i Tehnike pojeftinile su, pak, više od 7,5 posto, dok su cijene Leda, Jamnice, Viktora Lenca i Optime više od 5 posto.

Pad cijena na Zagrebačkoj burzi bio je očekivan zbog negativnog utjecaja sa svjetskih tržišta.

Na Wall Streetu su u ponedjeljak Dow Jones i S&P 500 indeks potonuli više od 4 posto, što je njihov najveći dnevni gubitak u više od šest godina, a Dow je u jednom trenutku bio u minusu gotovo 1.600 bodova, najviše u povijesti.

Prateći potop na Wall Streetu, i na azijskim te europskim burzama u utorak su cijene dionica oštro pale, a terminski indeksi na Wall Streetu najavljuju daljnji pad cijena dionica.

Svjetske burze već dulje vrijeme snažno rastu, pri čemu su na Wall Streetu i mnogim drugim tržištima indeksi dosegnuli najviše razine u povijesti, zahvaljujući stabilnom rastu svjetskog gospodarstva, niskoj cijeni novca i rastu zarada kompanija.

S obzirom na dugotrajan rast tržišta, koji traje od 2008. godine, korekcija cijena dionica bila je očekivana, a potaknuli su je u petak objavljeni podaci s američkog tržišta rada, koji su pokazali da zaposlenost i plaće snažno rastu.

A to bi moglo potaknuti rast potrošnje i inflacije, pa bi američka središnja banka u ovoj godini mogla ubrzati tempo povećanja kamata. Druge središnje banke također bi mogle stegnuti monetarnu politiku zbog čega rastu prinosi na obveznice.

A viši prinosi štete dionicama jer zbog toga rastu troškovi zaduživanja kompanija. Uz to, viši prinosi predstavljaju alternativu za investitore, koji bi mogli povući dio sredstava iz dionica i kupiti obveznice.

Očekuje se moguć pritisak na Crobex zbog oštrog pada svjetskih burzi

Na Zagrebačkoj burzi u utorak je moguća negativna reakcija Crobexa na oštar pad svjetskih burzi, iako analitičari napominju da nema fundamentalnih razloga za znatniji pad domaćeg tržišta.

Od 5 analitičara koji su sudjelovali u anketi Hine, njih 3 danas očekuje pad Crobexa, a 2 stagnaciju. Crobex indeks u ponedjeljak je ojačao 0,49 posto, na 1.886 bodova, a Crobex10 za 0,35 posto, na 1.089 bodova.

Redovni promet dionicama iznosio je 7,5 milijuna kuna, što je oko 1,5 milijuna kuna više nego u petak. "Oštar pad cijena dionica na svjetskim burzama, koji se zadnji put dogodio prije 10 godina, moguće je da će u utorak i na Zagrebačkoj burzi izazvati negativnu reakciju Crobexa, vjerojatno uz nešto veći promet. No, fundamentalnih razloga za pad domaćih indeksa nema", smatra Ana Turudić, financijska analitičarka u Raiffeisenbank Austria.

Kako dodaje, u fokusu investitora i u utorak bi mogle biti dionice Adrisa i HUP-a, nakon što je Adris najavio ponudu za preuzimanje HUP-a. Na Wall Streetu su u ponedjeljak Dow Jones i S&P 500 indeks potonuli više od 4 posto, što je njihov najveći dnevni gubitak u više od šest godina, a Dow je u jednom trenutku bio u minusu gotovo 1.600 bodova, najviše u povijesti.

Na domaćem tržištu jučer je najlikvidnija bila dionica Valamar Riviere

Prateći potop na Wall Streetu, i na azijskim su burzama u utorak cijene dionica oštro pale, a terminski indeksi u Europi također najavljuju pad cijena dionica. Svjetske burze već dulje vrijeme snažno rastu, pri čemu su na Wall Streetu i mnogim drugim tržištima indeksi dosegnuli najviše razine u povijesti, zahvaljujući stabilnom rastu svjetskog gospodarstva, niskoj cijeni novca i rastu zarada kompanija.

S obzirom na dugotrajan rast tržišta, koji traje od 2008. godine, korekcija cijena dionica bila je očekivana, a potaknuli su je u petak objavljeni podaci s američkog tržišta rada, koji su pokazali da zaposlenost i plaće snažno rastu. A to bi moglo potaknuti rast potrošnje i inflacije, pa bi američka središnja banka u ovoj godini mogla ubrzati tempo povećanja kamata.

Na domaćem tržištu jučer je najlikvidnija bila dionica Valamar Riviere s prometom od 1,98 milijuna kuna. Cijena te dionice je pala za 0,93 posto, na 42,60 kuna. Po prometu slijede dionice Končar Elektorindustrije, s 1,3 milijuna kuna, uz nepromijenjenu zadnju cijenu od 705 kuna.

Milijunski promet imala je još i povlaštena dionica Adris grupe, 1,1 milijun kuna, dok je redovnih dionica rovinjske kompanije protrgovano za 472 tisuće kuna. Te su dionice među vodećim likvidnijim dobitnicama, povlaštenima je cijena porasla za 2,79 posto, na 442 kune, a redovnima a 3,48 posto, na 505 kuna.

Adris grupa izvijestila je da postaje strateški partner najveće zagrebačke hotelijerske tvrtke HUP-Zagreb, s kojom je potpisala ugovor o kupoprodaji kojim postaje vlasnikom 77,7 posto udjela u Expertusu, većinskom dioničaru HUP-a. Expertus drži 58,6 posto dionica HUP-a. Poslijepodne su iz Adrisa objavili i da je za rovinjsku tvrtku nastala obveza objavljivanja ponude za preuzimanje HUP-a Zagreb. Prosječna tržišna kapitalizacija HUP-a u posljednja tri mjeseca bila je 1,45 milijardi kuna. Dionica HUP-a, uz promet od 478 tisuće kuna, završila je trgovanje bez promjene cijene, na 3.560 kuna.

Komentari (3)
Pogledajte sve

mah…morske gluposti…………..!


Vid'la žaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu 🙂

a što će, kada nakon tolikih godina žabovanja i kreketanja u ovoj močvari nema princeze da je poljubi i pretvori u princa, naša “princeza” Ivana ne voli žabe

Vid’la žaba da se konj potkiva pa i ona digla nogu 🙂

New Report

Close